Djindjics elutasítja a nemzetközi segítséget a koszovói probléma megoldásában <br/>

Vágólapra másolva!
Zoran Djindjics szerb kormányfő pénteken elutasította nemzetközi közvetítők közvetlen részvételét a dél-szerbiai helyzet rendezésére tervezett szerb-albán tárgyalásokban, miután egy NATO-parancsnok a héten nemzetközi különtárgyaló kinevezését sürgette a rendezés előrelendítésére.
Vágólapra másolva!

Djindics a Tanjug jugoszláv hírügynökségnek adott, a B92 belgrádi rádió által is ismertetett nyilatkozatában nem emelt elvi kifogást "jó szolgálatok" tétele ellen - "ha ezt valaki kéri" -, kizárta azonban harmadik fél közvetlen részvételének lehetőségét a szerb és a jugoszláv kormányzat, illetve az albánok tervezett tárgyalásain.

A "jó szolgálatot" illetően hozzátette: a válságövezetben az Európai Unió tíz megfigyelője van jelen, külföldi újságírók és nagykövetségek képviselői is szabadon felkereshetik, ami szerinte elég is a nyilvánosság biztosításához.

A nemzetközi közösség vagy az ENSZ által kinevezendő különtárgyalót James Ellis amerikai tengernagy, a NATO délkelet-európai erőinek parancsnoka sürgette a hét elején Koszovóban tett látogatásán, hogy ezzel lendítsék előre a Koszovó menti biztonsági övezetben (szerb területen) tevékenykedő szakadár albán fegyveresek és a jugoszláv biztonsági erők közötti konfliktus rendezését.

Djindjics nyilatkozata némileg ellentmond a szerb és a jugoszláv kormány kedden elfogadott rendezési tervének, amely a szerb és az albán tárgyalócsoport mellett egy nemzetközi közvetítő csoport felállítását is előirányozta.

Figyelemre méltó az is, hogy Djindjics a keddi szerb kormányülés után nem zárta ki Belgrád és az albán gerillák tárgyalásainak lehetőségét. A kormány viszont ezen az ülésen fogadta el a tervet, amely kizárja, hogy a Belgrádban terroristaként elkönyvelt gerillákkal tárgyaljanak.

(MTI)

Korábban:

(2001. február 9.)