Állítólag az IBM leányvállalata fejlesztette ki a zsidóság kivégzésének programját <br/>

Vágólapra másolva!
Az amerikai számítógépgyártó óriáscég, az IBM egyik leányvállalata fejlesztette ki a Harmadik Birodalomnak az európai zsidók és cigányok tömeges kivégzését lehetővé tevő szelektálási rendszert. Ezt az állítást Edwin Black amerikai történész fogalmazta meg a héten az Amerikai Egyesült Államokban és további negyven országban megjelenő könyvében.
Vágólapra másolva!

A Hollerith féle lyukkártyagép

A könyv szerzőjének kutatási eredményei alátámasztják az Egyesült Államokban működő zsidó kutatóközpont, a Wiesenthal Intézet eddigi feltételezéseit is. Amennyiben az IBM nem tudja százszázalékosan cáfolni Black állítását, akkor több milliárd dolláros kártérítési pert indítanak a konszern ellen a náci Németország bűntetteiben való részvételéért.

Black könnyvének címe: IBM és a holokauszt: Stratégiai szövetség a náci Németország és Amerika legerősebb vállalata között. A benne foglaltak szerint az IBM lyukkártyás elven működő számlálógépeket adott el a náciknak. A gépet a Harmadik Birodalom igényei szerint fejlesztették ki úgy, hogy alkalmas legyen az emberek etnikai származásának nyilvántartására. Az üzletet az IBM Dehomag nevű német leányvállalatán keresztül intézte. A '30-as években az IBM az USA-n kívül Németországban szerezte legnagyobb bevételét, annak ellenére, hogy a nyugati hatalmak hivatalosan megtiltottak minden gazdasági kapcsolatot a németekkel. Black azt is állítja, hogy a haláltáborokban is alkalmazták az IBM gépeit, ahol a lyukkártyákon a zsidók 8-as, a cigányok 12-es, a homoszexuálisok 3-as számot jelentették.

Az IBM hivatalosan még nem reagált a vádakra, a cég közleménye szerint először részletesen át kívánják olvasni a könyvet. Pénteken azonban az IBM mind a 307.000 dolgozója levelet kapott munkaadójuktól, amiben előre is megértik a dolgozók fájdalmát a könyv állításaival kapcsolatban, de figyelmeztetnek, hogy pusztán spekulációról van szó.

Öt holocaust túlélő pénteken a könyv állításai alapján beperelte az IBM-et, és valószínűleg sok ezren csatlakozhatnak még a felperesekhez. Az IBM-től kártérítést követelők ügyvédje az a Michael Hausfeld, aki az utóbbi években több hasonló kártérítési pert nyert meg a német kormány ellen. Az elmúlt években több német cégnek és svájci banknak is komoly kártérítést kellett fizetniük a holokauszt túlélőinek második világháborús bűneik miatt. A további vizsgálatokkal kapcsolatban az IBM már bejelentette, hogy nem engedik be a kutatókat a vállalat archívumaiba. Lehetséges, hogy erre nem is lesz szükség, mert a leleplező könyv írója csak nyilvános könyvtárakat és levéltárakat használt kutatásai során, és szerinte így is elegendő bizonyítékot talált.

A vádak szerint az IBM első nagy sikerű gépét, a Hollerith féle lyukkártyagépet bocsátotta a nácik rendelkezésére, és alakította át igényeik szerint. A szerkezetet egy német származású amerikai mérnök, Hermann Hollerith 1884-ben találta fel, és 1890-ben már ezzel végezték a népszámlálást az USA-ban. Ugyanezen az elven működtek azok a szavazatszámlálók, melyek annyi vitára adtak okot a tavalyi elnökválasztáskor Floridában. Az IBM ezzel a géppel vált gazdaggá úgy, hogy a '30-as évek eleji gazdasági válság idején az egyetlen prosperáló amerikai nagyvállalat tudott maradni - talán részben a német exportnak köszönhetően. Ha Black könyvének vádjai beigazolódnak nem csak a hatalmas kártérítés okozta anyagi veszteség rendítheti meg az IBM-et. Erkölcsilaeg is padlóra kerülhet az óriáscég, amely eddig a szociálisan legérzékenyebb munkaadó hírét keltette magáról.

Š Copyright Reuters Limited. Š Hungarian translation Origo. Minden jog fenntartva.
A jelen képernyő Reuters-tartalmának a Reuters írásbeli engedélye nélkül történő közzététele vagy terjesztése kifejezetten tilos.

(HavariaPress)

Ajánló:

angolul