Eltörölték a sajtótörvényt Szerbiában<br/>

Vágólapra másolva!
A szerb parlament szerdán eltörölte a sokat bírált tömegtájékoztatási törvényt, amely a tavaly ősszel megbukott Milosevics-vezetés utolsó két évében az ellenzéki sajtóval szembeni kormányzati fellépés egyik fő eszköze volt.
Vágólapra másolva!

A 250 fős szerb parlament szerdai ülésén a jelen lévő képviselők közül 142 szavazott a törvény eltörlése mellett, 47 ellenezte, hárman pedig nem szavaztak.
A szerdai döntéssel a törvénynek csak a tömegtájékoztatás szabadságára, a sajtóorgánumok létesítésére és megszüntetésére vonatkozó általános rendelkezései maradnak érvényben.

A Jugoszláviában és külföldön is sokat bírált törvényt még 1998 októberében fogadta el az akkori szerb parlament, amelyben Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök szövetségesei voltak többségben.

A Belgrádban elsősorban a Vojiszlav Seselj vezette Szerb Radikális Párthoz kötött törvény - az adóberendezés-elkobzások és egyéb lépések mellett - az egyik legfontosabb jogi eszköznek bizonyult az akkori kormányzat kezében a független és ellenzéki sajtóorgánumokkal szembeni fellépésre. A törvény egyik leginkább vitatott előírása volt, hogy borsos pénzbírságokat irányzott elő. Rendkívül rövid idő alatt - a szabálysértési bíróságok az idézés kézbesítésétől számított egy napon belül - ítéletet hozhattak, és szintén egy nap állt rendelkezésre a néha gyenge anyagi lábakon álló sajtóorgánumoknak a bírság befizetésére, az összeg előteremtésére.

A törvény alapján összesen több mint 30 millió dináros bírságot szabtak ki (jelenlegi árfolyamon 1 millió, korabeli árfolyamokon 2,5 millió márka), többségében független-ellenzéki sajtóorgánumokra.

A Milosevics-kormányzat tavaly őszi bukása óta a jogszabályt gyakorlatilag nem alkalmazták. Egyes független médiumok az elmúlt időben többször visszakövetelték a bírságként kifizetett összegeket.

A szerb parlament még kedden eltörölte a népszerűtlen villanyóraadót, amely az RTS szerb állami tévé finanszírozását szolgálta.

(MTI)

Korábban:

(2001. február 13.)