Ügyészségi vizsgálat indult Clinton ellen <br/>

Vágólapra másolva!
Egy New York-i tévécsatorna értesülése szerint vizsgálat indult Bill Clinton volt amerikai elnök ellen a manhattani államügyészségen. Az ügyészség azt vizsgálja, hogy miért adott elnöki kegyelmet Bill Clinton hivatali idejének utolsó óráiban egy Marc Rich nevű milliárdos olajvállalkozónak. Feltételezések szerint Rich volt felesége komoly pénzösszegű adománnyal támogatta a Demokrata Pártot.
Vágólapra másolva!

Clinton gyanús kegyelmi ügyét az ügyészség
fogja vizsgálni

A volt feleség visszautasította a választ a képviselőház egyik bizottságának kérdéseire az ügyben.

A január 20-án leköszönt Clinton utolsó hivatali ténykedéseinek egyike volt Rich elnöki kegyelemben részesítése. 1983-ban büntető eljárás indult a milliárdos ellen, de a pénzmágnás Svácjba menekült, és azóta is az alpesi országban él. Clinton beavatkozása Rich védelmében sok bírálatot váltott ki.

Mary Jo White ügyésznő, akinek irodája annak idején, 1983-ban megindította a vizsgálatokat Rich ellen, felháborodott hogy vele nem konzultáltak az ügyben. Kijelentette, megvizsgálja, hogy nem illegálisan átutalt pénzzel érték-e el, hogy Rich kegyelmet kapjon. A vizsgálat folyamán ellenőrzik majd az érintettek bankszámláit, telefonjait és egyéb dokumentumokat is.

Szerda óta az amerikai kongresszus két bizottsága is vizsgálatokat folytat az üggyben.

A Demokrata Párt köreiből elhangzott, hogy bár a Svájcba szökött milliárdos volt felesége, Denise Rich valóban hozzájárult pénzzel az elnöki könyvtár fejlesztését célzó alapítványhoz, amelyet Clinton kezdeményezett, de nem milliókkal, hanem 450 ezer dollárral, és ez az adományozás jóval a Richnek adott elnöki kegyelem kihirdetése előtt történt.

Clinton visszautasította egy nyilatkozatában a gyanúsításokat, hangoztatva, hogy a Richnek adott kegyelemről hozott döntésében nem játszottak semmiféle szerepet az emlegetett pénzadományok.

Clinton utolsó hivatali napján egyébként 36 kegyelmi kérvényt írt alá, közte volt Rich és üzlettársa Pincus Green ügye is.

Roger Adams, kegyelmi ügyekben illetékes ügyvéd elmondta, addig nem is kapott értesítést a két kegyelmi döntésről, amíg késő éjjel fel nem hívták a Fehér Házból. Ez kevesebb, mint 12 órával azelőtt történt, hogy Clinton végleg elhagyta volna hivatalát. Kiderült, a Fehér Ház nem tájékozatta az ügyvédet arról, hogy a kegyelmet kapott két személy, Rich és Green a törvény elől szöktek el. "Nem közölték azt, hogy szökevények voltak. Ezt az FBI-tól tudtam meg" - közölte Adams.