A jugoszláv parlament amnesztiát szavazott a katonaszökevényeknek <br/>

Vágólapra másolva!
A milosevicsi korszak politikájával való szakítás jeleként az új jugoszláv parlament hétfőn amnesztiát hirdetett a NATO-csapások idején a katonai behívó alól kibújt több tízezer személy és az alkotmányos rend elleni bűncselekmény miatt bebörtönzött néhány száz albán számára. A törvény elfogadásának monoton menetét csak a védelmi miniszter és Seselj vajda tettlegessége tette kissé színesebbé.
Vágólapra másolva!

A kormány által javasolt amnesztiatörvény az 1992-től tavaly októberig - tehát az 1999-es jugoszláviai NATO-csapások idejét is beleértve - a katonai behívó alól kibújt vagy a jugoszláv alkotmányos rend ellen bűncselekményt elkövetett személyeket menti fel a felelősségre vonás alól, és egyes elítéltek büntetésének csökkentését is előirányozza.

A jugoszláv törvényhozás két háza hétfőn folytatta a törvény vitáját, amelyet a több szerb halálos áldozatot követelő, tíz nappal ezelőtti koszovói buszrobbantás miatt akkor félbeszakítottak. A hétfői folytatásban nemigen változtak az érvek. A kormánypárti oldal, közte a Szerbiai Demokatikus Ellenzék képviselői a háborúk után szokásos könyörületességi aktusnak, és olyan jogszabálynak mondták a törvényt, amely a milosevicsi korszakban bekövetkezett, eleve vesztesnek ítélt NATO-jugoszláv háború elől elmenekült csaknem 30 ezer személyt felmenti a felelősségre vonás alól.

Az ellenzék, közte a Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök vezette Szerbiai Szocialista Párt és a Vojiszlav Seselj vezette Szerb Radikális Párt képviselői viszont Jugoszlávia védelmi képességének gyengítéseként értékelték a honvédelmi kötelezettség alól kibújtak felmentését, szintén sérelmezve az "albán terroristák" szabadon bocsátását is. Milosevics felesége, a tavaly szintén képviselővé választott Mirjana Markovics úgy vélte, hogy az amnesztia miatt a "szerb nép lemond szabadságának megvédésének jogáról" és a törvényre adott minden szavazat a "nemzeti szégyent erősíti".

A 40 fős felsőház viszonylag rövid vita után elfogadta a törvényt. A 138 fős alsóházban többórás vita bontakozott ki, ám végül a törvényhozás ezen háza is elfogadta a jogszabályt. Az alsóház szinte monoton hangulatú vitáját kora este incidens zavarta meg. Seselj provokatív beszólására Szlobodan Krapovics védelmi miniszter kezével "meglegyintette" a radikális pártvezért, akinek leesett a szemüvege. Akkor Seselj megindult Krapovics felé, dulakodni kezdtek, de a helyükről felpattanó miniszterek és képviselők hamar szétválasztották őket.

(MTI)

Korábban:

(2001. február 13.)