A Ku-Klux-Klannak adott igazat az amerikai Legfelsőbb Bíróság <br/>

Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága azt a döntést hozta, hogy Missouri állam nem akadályozhatja meg, hogy a Ku-Klux-Klan szélsőséges fajüldöző szervezet részt vegyen egy hulladékgyűjtő-programban. Az állam ugyanis ki akarta tiltani a klánt a programból, arra hivatkozva, hogy nem akarja a csoportot nyilvános dícséretben részesíteni a végzett munkáért.
Vágólapra másolva!

Missouri állam nem akarta engedni, hogy a Ku-Klux-Klan is részt vegyen az "út örökbefogadási" programban. A program lényege, hogy egyes csoportok elvállalhatják az autóutak tisztántartását, cserébe pedig az úton jelzéseket helyeznek el arról, hogy ezt az utat melyik társaság tartja rendben. Missouri állam szerint a Ku-Klux-Klan jelének az utakon való elhelyezése azt jelentené, hogy elfogadják a Ku-Klux-Klan nézeteit. A bíróság viszont elutasította az állam érvelését.

Az ügy 1994-ben kezdődött, amikor a klán Missouri államban működő ága, a Ku-Klux-Klan Lovagok azt szerették volna elérni, hogy ők tisztíthassák azt az utat, melyen az a busz jár, melyen a fekete bőrű diákokat szállító busz járt. Missouri állam elutasította a kérelmüket. Arra hivatkoztak, hogy a szervezet szélsőséges nézeteket vall, megveti a feketéket, ázsiaiakat, zsidókat.

A klán pereskedni kezdett, és pert nyert a szövetségi bíróságon. Missouri állam a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, ahol az ügyet a Clinton-kormány és további 28 állam támogatta. A 28 állam, és Missouri állam szerint egy olyan táblának az elhelyezése, hogy "az állam a társadalom hasznos tagjának tekinti" a klánt, az út-karbantartás miatt, egyben azt is jelentené, hogy elfogadják a klán nézeteit - írja a BBC. Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága viszont azt a döntést hozta, hogy Missouri állam nem akadályozhatja meg, hogy a Ku-Klux-Klan részt vegyen a programban.

Ajánló:

(angolul)