Izrael az EU tagja akar lenni<br/>

Vágólapra másolva!
Móse Kacav izraeli államfő azt szeretné elérni, hogy országa belépjen az Európai Unióba. Eközben Saron izraeli miniszterelnök a palesztinokkal próbál egyezkedni. Saron semmiképpen sem akarja visszafoglalni a palesztinoknak már átadott ciszjordániai és Gáza övezeti területeket, mint azt szélsőséges izraeli politikusok felvetették ez elmúlt napokban.
Vágólapra másolva!

Móse Kacav izraeli államfő országa európai uniós tagsága mellett szállt síkra egy német újságnak adott nyilatkozatában. A Bild am Sonntagban megjelent interjúban Kacav kijelentette, hogy Izrael máris szorosan együttműködik az Európai Unióval, és reményei szerint ez a közös munka a jövőben még tovább szélesedik. "Azt kívánom, hogy Izrael az Európai Unió tagja legyen" - mondta az elnök.

Kacav állította: Izrael demokratikus állam, gazdasági és technológiai téren eléri az európai szintet. Az izraeli államfő méltatta országa Németországhoz fűződő viszonyát. Mint mondta, a rettenetes történelmi múlt után a két ország kitűnő kapcsolatokat alakított ki.

Ariel Saron izraeli miniszterelnök az államfővel ellentétben a zsidó-palesztin konfliktussal foglakozik. Kijelentette, hogy nem akarja visszafoglalni a palesztinoknak már átadott ciszjordániai és Gáza övezeti területeket. Ezt a lehetőséget több keményvonalas izraeli politikus is felvetette. Saron álláspontja szerint azonban a palesztinoknak már átadott területek kérdésében a helyzet visszafordíthatatlanná vált.

A Jasszer Arafat palesztin elnökkel való esetleges találkozóját illetően Saron megismételte korábbi kijelentését, miszerint a béketárgyalások csak akkor kezdődhetnek el újra, ha a palesztinok véget vetnek az öt hónapja tartó intifádának. Elmondta, hogy kész találkozni és tárgyalni Arafattal, de erre nem kerülhet sor "a terror és az erőszak nyomása" alatt.

Az izraeli kormányfő elmondta, hogy tevékenységének prioritása közé sorolja a zsidók bevándorlásának ösztönzését. Azt akarja elérni, hogy a következő 10-12 év során újabb egymillió zsidó vándoroljon be Izraelbe, és reményei szerint 2020-ra a világ zsidóságának többsége Izraelben fog élni.

Simon Peresz, az új izraeli kormány külügyminisztere sajnálkozását fejezte ki vasárnap amiatt, hogy Arafat a palesztin parlament szombati ülésén tartott beszédében nem szólított fel az erőszak beszüntetésére. Az izraeli közszolgálati rádiónak adott nyilatkozatában Peresz úgy vélekedett, hogy a palesztin vezető által elmondottak nem feleltek meg a várakozásoknak, nem hangzott el világos és egyértelmű felhívás a terrorizmus megállítására, tehát korai lenne még találkozót tartania Arafattal.

(MTI)

Korábban:

( 2001. március 10.)