A brit külügyminiszter szerint irreálisak a kínai bocsánatkérő követelések<br/>

Vágólapra másolva!
A Dél-kínai-tengeren történt vasárnapi légibaleset következtében egy amerikai felderítőgép kényszerleszállást hajtott végre egy kínai szigeten. A kínaiak állítólag behatoltak a repülőgépbe, és eltávolították a szupermodern felderítő műszerek egyes részeit. Az amerikaiak visszakövetelik a gépet, míg Kína bocsánatkérést követel a "kémkedésért" Washingtontól. Az angol külügyminiszter szerint minél előbb rendezni kell a két ország viszonyát beárnyékoló ügyet, de irreálisnak tartja a bocsánatkérést.
Vágólapra másolva!

Robin Cook brit külügyminiszter egy szerdai nyilatkozatában sürgette Kínát, hogy adja vissza az Egyesült Államoknak a Hajnan-szigeten kényszerleszállást végrehajtott amerikai kémrepülőgépet és annak személyzetét.

A brit külügyminiszter egyben irreálisnak minősítette Csiang Cö-min kínai államfő követelését, hogy az Egyesült Államok kérjen bocsánatot az incidens miatt.

- Nem kívánom félreverni a harangokat, de nyilvánvalóan mindenki abban érdekelt, hogy a két ország megoldja a vitát, és ennek érdekében a lehető leggyorsabban cselekedjen. Elsősorban azt remélem, hogy Kína engedélyezi az amerikai gép személyzetének a lehető leghamarabbi hazatérését, és visszaadja a gépet az amerikaiaknak. Minél hamarabb megoldják az ügyet, annál könnyebb lesz megbirkózni a vele kapcsolatos problémákkal - mondta a BBC-nek a brit külügyminiszter.

Robin Cook úgy vélte, hogy az Egyesült Államok nem köteles bocsánatot kérni a repülőgép által végzett felderítő tevékenységért, amelyet Peking állítása szerint a kínai légtérben hajtottak végre. "Nem hiszem, hogy reális elvárni egy nemzettől, hogy bocsánatot kérjen ilyen körülmények között. Túl magas mércén kellene átlépni ehhez. Nem hiszem, hogy Csiang Cö-min úgy gondolja, hogy ez meg fog történni" - fejtegette Cook.

A brit külügyminiszter annak a véleményének adott hangot, hogy sokkal üdvösebb lenne, ha mindkét fél a repülőgép és a személyzet visszaadásának gyakorlati kérdéseire összpontosítana.

A vasárnapi incidensben egy amerikai kémrepülő és egy kínai vadészgép ütközött össze. A kínai vadászgép pilótája kiugrott, de még nem találtak rá. A baleset másik szereplője, az amerikai kémrepülő kényszerleszállást hajtott végre egy kínai támaszponton.

Az utóbbi időben több incidens is előfordult kínai és amerikai gépek között. A múlt hónapban két ilyen eset történt. Egyszer - a Peking szerint egy tengeralattjárójukat megfigyelő - amerikai kémrepülőt kényszerítettek visszafordulásra kínai F-7-es vadászgépek. Egy nappal később amerikai F-15-ösök védelmében tevékenykedő másik kémrepülőt üldözött el nyolc kínai vadászrepülő.

(MTI)

Korábban:

(2001.04.03.)