Az ukrán ellenzék népszavazást kezdeményez Kucsma ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Olekszandr Moroz, a szocialista párt elnöke, a NMF vezetőségi tagja bejelentése szerint az ukrán Nemzeti Megmentési Fórum (NMF) népszavazást kezdeményez Leonyid Kucsma elnöki megbízatásának idő előtti visszavonásáról.
Vágólapra másolva!

Julija Timosenko volt miniszterelnök-helyettes, a jobboldali Haza Összukrajnai Tömörülés elnöke a több jobb- és baloldali pártot tömörítő fórum szombati kijevi ülése után tartott sajtótájékoztatón a referendum jogi következményeit firtató kérdésre válaszolva kijelentette: egy hónapon át tanulmányozták a vonatkozó jogszabályokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy "a megfelelő kérdés feltevése esetén meglesz az eredmény".

Jurij Lucenko, az Ukrajna Kucsma Nélkül mozgalom társszervezője az Interfax-Ukraina hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy egy ilyen, az államfő elleni "népi bizalmatlansági indítványnak" inkább politikai, mintsem jogi következményei lesznek.

Az ellenzék az állítólag az elnöki irodában készült, "kompromittáló" hangfelvételek tavaly novemberi nyilvánosságra kerülése óta követeli a meggyilkolt internetes újságíró, Georgij Gongadze ügyében gyanúba keveredett államfő távozását.

Leonyid Kucsmát a Gongadze-ügyön túl az 1999-es elnökválasztás és a 2000. évi intézményi reformmal kapcsolatos népszavazás eredményeinek meghamisításával, valamint korrupcióval is vádolja az ellenzék.

Az ukrán alkotmányban nem szerepel olyan kitétel, amely alapján az elnöki megbízatást népszavazással lerövidíthető lenne. Az alaptörvényben szereplő alkotmányos vádeljáráshoz viszont hiányoznak a szükséges eljárásjogi törvények. A parlament a múlt héten elfogadta az államfő által elkövetett bűncselekmények kivizsgálására hivatott különleges ügyészről és nyomozókról szóló törvényt, amely azonban csak akkor lép életbe, ha az államfő aláírja.

Kucsma elnök korábban megvétózta a ideiglenes különleges parlamenti vizsgálóbizottságokról szóló törvényt, amelynek a tevékenysége szintén szerepel az alkotmánynak az alkotmányos vádeljárásról szóló 111. cikkében.

Országos népszavazás kiírásához a jelenleg érvényes törvények alapján 3 millió támogató aláírásra van szükség (a megyék legkevesebb kétharmadából, megyénként minimum százezer aláírással).

(MTI)

Korábban:

(2001. március 9.)