Megnyílt Macedónia előtt az EU-tagsághoz vezető út<br/>

Vágólapra másolva!
Nagy várakozások előzték meg az EU és Macedónia közötti stabilizációs és együttműködési szerződés aláírását. Mindkét fél a macedóniai helyzet javulását várja a szerződéstől. Az országban két hete folynak a harcok a szakadár albán szélsőségesek és a macedón biztonsági erők között. Szkopjéban a két fél közötti tárgyalásoknak már megtartották a harmadik fordulóját is, eddig látható eredmény nem született.
Vágólapra másolva!

Macedónia stabilizációs és együttműködési egyezményt írt alá az Európai Unióval. Uniós tisztségviselők remélik, hogy ezzel sikerül elejét venni a további erőszaknak a balkáni államban - jelentette a BBC.

Az EU azt várja a megegyezéstől, hogy elősegítse a tárgyalásokat a macedónok és a kisebbségben élő albánok között. Egy macedóniai kommentátor szerint az ország EU csatlakozásának felgyorsulása annyira fellelkesítheti a Macedóniában élő közösségeket, hogy elfelejtik egymással szembeni nézeteltéréseiket. Diplomaták szerint mindenképp hosszú ideig tartó felülvizsgálatokra volna szükség ahhoz is, hogy egyáltalán megkezdődhessenek a komoly csatlakozási tárgyalások.

Az egyezmény aláírása előtti két hétben folyamatos harcok dúltak a macedón kormányerők és a lázadó albán gerillák között az ország északi részében, és egyre feszültebbé válik a viszony a két fél között. Az albánok Macedónia népességének körülbelül egyharmadát teszik ki, fő céljuk, hogy egyenlő nemzetként, ne pedig úgy kezeljék őket, mint a többi - török, román és más - kisebbségeket.

A macedónok a kormánypárti és ellenzéki albán pártokat is meghívtak az aláírási ceremóniára, de az ellenzéki Demokratikus Haladás Pártja vasárnap lemondta a részvételt.

A két fél közötti, Borisz Trajovszki macedón elnök vezette tárgyalásoknak már megvolt a harmadik fordulója is, eddig azonban még nem sikerült kompromisszumra jutnia a két félnek egymással - írja a BBC.

Ajánló:

(angol, macedón) Két év után újra kiéleződik a konfliktus Koszovóban - az [origo] dossziéja