A palesztinok elfogadják a Mitchell-jelentést <br/>

Vágólapra másolva!
A Palesztin Hatóság vasárnap elfogadta a George Mitchell volt amerikai szenátor által vezetett testület által, az izraeli-palesztin viszályról készített jelentést, és úgy vélte: a dokumentum segíthet megoldani a konfliktust. Jasszer Abed Rabbo palesztin tájékoztatási miniszter szerint a Mitchell-jelentés - hiányosságai ellenére - őszinte próbálkozás a nemzetközi közösség részéről, hogy az erőszakcselekmények helyett párbeszédet kezdeményezzen a szemben álló felek között, amelynek révén megszülethet a független palesztin állam.
Vágólapra másolva!

Fotó: Evelyn Hockstein

George Mitchell, a megbékélési terv atyja
Ariel Saron, izraeli kormányfővel

A pénteken átadott dokumentum felszólítja Izraelt: vessen véget a palesztin területeken folyó telepítési politikájának, szüntesse meg a Ciszjordániában és a Gázai övezetben élő palesztin lakosságra kényszerített korlátozásokat. A bizottság a palesztin vezetéstől a fennhatósága alatt álló területeken tevékenykedő "terroristák" letartóztatását kérte. A tervezet készítői azt javasolják a szemben álló feleknek, hogy állapodjanak meg egy "békéltető időszakban", és egyezzenek meg a szent helyek védelmében.

Az izraeli-palesztin összecsapásokkal kapcsolatos ténymegállapító bizottságot tavaly októberben hozták létre. Vezetője George Mitchell volt amerikai demokrata párti szenátor, tagjai: Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Süleyman Demirel volt török államfő, Thornbjörn Jagland norvég külügyminiszter és Warren Rudman volt amerikai republikánus párti szenátor.

A Mitchell-jelentés megállapításai és ajánlásai

A palesztinok már jelezték, hogy alapjában véve kedvezően értékelik az izraeli-palesztin viszálykodás okairól készített ideiglenes jelentést, amelyet pénteken adott át a feleknek a Mitchell-bizottság. Két héten belül Izraelnek is állást kell foglalnia, és azután készül majd el a jelentés végleges változata.

Az AFP ismertette vasárnap a volt amerikai szenátor vezette nemzetközi bizottság főbb megállapításait és ajánlásait.

A bizottság megállapításai a viszály okairól: - Roppant nehéz lesz megállítani az izraeli-palesztin viszálykodást, amíg az izraeli kormány be nem fagyasztja a zsidó telepek építését a palesztin területeken. Ezek a telepek a súrlódások legfőbb okai közé tartoznak.

- Zavarba ejtő körülmény, hogy a Palesztin Hatóság nem tartja kézben saját tagjait és a hozzá kötődő elemeket. A bizottság olyan intézkedésekre kívánja ösztönözni a Palesztin Hatóságot, amelyek világos alá- és fölérendeltségi viszonyokat teremtenek a fennhatósága alatt működő fegyveres elemek vezényleti rendszerében.

- Az izraeli sorállomány, az altiszti és a tiszthelyettesi rendfokozatokban szolgáló izraeli katonák, akik leginkább ki vannak téve annak, hogy incidensekbe, összetűzésekbe keveredhetnek, többnyire fiatalok, gyakran serdülőkorúak. A bizottság fontosnak tartja, hogy az izraeli hadsereg vezetői tapasztaltabb katonákat vezényeljenek az "érzékeny" térségekbe.

- Az izraeli hadseregnek olyan módszereket kellene alkalmaznia a civilekkel való összecsapásokban, amelyek kevesebb halálesetre és sebesülésre vezetnek. Le kellene mondania a gumival bevont fémlövedékek általánosan elterjedt alkalmazásáról. Helyettük kizárólag gumiból készült lövedékeket használhatna.

- Ariel Saron, izraeli kormányfő látogatása a kelet-jeruzsálemi Mecsetek terén nem volt ugyan oka a palesztin felkelés (intifáda) kirobbanásának, de helytelen lépés volt, provokatív jellege előre látható volt.

A bizottság ajánlásai a bizalom helyreállítása érdekében:

- A Palesztin Hatóságnak és az izraeli kormánynak együtt kellene működnie a szenvedélyek lecsillapítása érdekében.

- A Palesztin Hatóságnak és az izraeli kormánynak egyaránt újabb erőfeszítéseket kellene tennie azért, hogy azonosítsa, elítélje és elbátortalanítsa az erőszakot szító elemeket.

- A Palesztin Hatóságnak nyilatkozatokban és konkrét tettekben egyaránt világosan kifejezésre kellene juttatnia, hogy elfogadhatatlannak és elítélendőnek tartja a terrorizmust, és mindent megtesz a terrorcselekmények megakadályozása, az elkövetők megbüntetése érdekében.

- Az izraeli kormánynak be kellene fagyasztania a zsidó telepek építésének és bővítésének minden formáját, beleértve azt az esetet is, amikor a bővítés indoka a létező telepek természetes demográfiai növekedése.

- Az izraeli kormánynak ügyelnie kellene arra, hogy hadserege ne alkalmazzon halált okozó módszereket fegyvertelen tüntetőkkel szemben.

- A Palesztin Hatóságnak meg kellene akadályoznia, hogy fegyveres személyek palesztin lakókörzetekből lőhessenek izraeli lakónegyedeket, és onnan támadhassák az izraeli hadsereg állásait.

- Az izraeli kormánynak meg kellene szüntetnie a palesztin területek zárlatát, és lehetővé kellene tennie, hogy az Izraelben dolgozó palesztinok visszatérhessenek munkahelyeikre. Meg kellene akadályoznia biztonsági erőit és a zsidó telepeseket abban, hogy leromboljanak palesztin övezetekben levő házakat, megrongáljanak palesztin területen húzódó utakat, kárt tegyenek palesztin tulajdonú mezőgazdasági területekben.

- A bizottság jónak találná, ha mindkét fél támogatná nemzetközi békefenntartó erők telepítését a gyakori összecsapások térségeibe.

Hebroni látogatása során meghallgatta az ottani ideiglenes nemzetközi megfigyelők jelentéseit, és arra a következtetésre jutott, hogy az izraeli és a palesztin fél felkérhetné a hebroni nemzetközi megfigyelőket: terjesszék ki tevékenységüket más forró pontokra is.

- Az izraeli kormánynak és a Palesztin Hatóságnak meg kellene erősítenie elkötelezettségét a meglévő egyezmények tiszteletben tartása iránt. Mindkettőnek oda kellene hatnia, hogy haladéktalanul és feltétel nélkül véget érjenek az erőszakos cselekmények.

(MTI)

Korábban:

(2001. május 6.)