Vágólapra másolva!
Az Egyesült Államok nem tett le arról, hogy Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök nemzetközi bíróság előtt feleljen tetteiért. Washington a további segélyezést attól teszi függővé, hogy Belgrád együttműködik-e a hágai Nemzetközi Törvényszékkel.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok ragaszkodik Slobodan Milosevic volt jugoszláv elnök kiadatásához, erősítette meg újólag Colin Powell külügyminiszter egy szenátusi albizottsági meghallgatáson.

Colin Powell elmondta: reméli, hogy Belgrád "lépéseket tesz majd" még azelőtt, hogy az Egyesült Államoknak el kell döntenie, támogatja-e a Jugoszláviának szóló újabb támogatás megajánlására hivatott, június 29-re összehívott "adományozó értekezlet" célkitűzéseit. Colin Powell reméli, hogy Belgrád időben megteszi azokat a lépéseket, amelyek kielégítik a Hágával való kellő mértékű együttműködés követelményét: "Addig nem leszünk elégedettek, amíg Milosevics nem áll a hágai törvényszék elé".

Szlobodan Milosevics ellen a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűncselekmények ügyében eljárni illetékes ENSZ-bíróság, a hágai székhelyű Nemzetközi Törvényszék adott ki elfogatóparancsot. Szlobodan Milosevicset április elsején tartóztatták le Belgrádban, kiadatása azonban még nincs napirenden: az új jugoszláv és szerbiai kormányzat hatalommal való visszaélés és bűnszervezet létrehozása miatt folytat eljárás ellene. A háborús bűncselekmények vádja egyelőre nincs napirenden Belgrádban.

Vojislav Kostunica jugoszláv elnök nemrég Washingtonban járt, ahol közölték vele: az "adományozó értekezlet" amerikai támogatása attól függ, együttműködik-e Belgrád a hágai törvényszékkel. (A konferencia Brüsszelben lesz, június 29-én.)

Nem ez az első eset, hogy Jugoszlávia az amerikai ultimátummal szembesül: az USA március 31-ig adott határidőt arra, hogy Belgrád "elkezdje az együttműködést" Hágával. Akkor is a gazdasági segély további folyósítása volt a tét. Mivel a szerbiai rendőrség a határidő lejártakor őrizetbe vette a volt elnököt, Washington a további segélyezésről döntött.

Elképzelhető, hogy amerikai részről a "kellő mértékű együttműködést" akkor is nyugtáznák, ha a jugoszláv hatóságok - a belgrádi eljárásra hivatkozva - egyelőre nem küldenék Hágába a volt elnököt, de kitűznék a kiadatás időpontját.

[origo]