Újabb belga minisztert kísért náci múltja <br/>

Vágólapra másolva!
Jaak Gabriels belga földművelésügyi miniszter - egy képviselőházi interpellációra válaszolva - tagadta, hogy tagja vagy anyagi támogatója lenne annak a náci bajtársi szövetségnek, amellyel kapcsolatban Johan Sauwens, a flamand tartományi kormány belügyminisztere kénytelen volt lemondani a múlt héten.
Vágólapra másolva!

Az ellenzéki kereszténydemokrata párt frakcióvezetőjének kérdésére a miniszter kijelentette, hogy nem tagja a Szent Márton alapnak - a volt flamand SS-légió egykori frontharcosai segélyegyesületének - és nem vesz részt összejöveteleiken.

Jaak Gabriels
belga földművelésügyi
miniszter

A múlt heti politikai botrány szele ezúttal már a szövetségi kormányt érte el, méghozzá egy olyan miniszter hírbe hozásával, aki Guy Verhofstadt miniszterelnök flamand liberális pártjához tartozik.

A nacionalista Volksunie párt egyik kisvárosi szervezetének elnöke kijelentette egy flamand televíziós adásban, hogy Gabriels, városuk lakója maga is tagja volt a Szent Márton alapnak. (A jelenlegi miniszter a Volksunieban kezdte politikai pályafutását.)

A Gabriels parlamenti válasza, amelyben lényegében elismerte egykori kapcsolatát a bajtársi egyesülettel, nem talált egyértelmű elfogadásra a képviselők között. Egy Volksunie képviselő kérdésére Guy Verhofstadt miniszterelnök elmondta, hogy rövidesen kezdeményezni fogja a demokratikus pártoknál a második világháborús időszak tisztázatlan kérdéseinek megvitatását.

A kormányfő kijelentette, hogy lelkiismeret-vizsgálatra van szükség a múltat illetően, s utalt több más politikus hasonló értelmű javaslataira, amelyeket a Sauwens-botrány kapcsán tettek. Verhofstadt szerint az ország minden tartományában le kell folytatni e lelkiismeret-vizsgálatot.

A belga politikai élet nyelvén ez azt jelenti: a miniszterelnök nem hagyja, hogy kizárólag a flamandokat gyanúsítsák a náci rendszerrel való kollaborálással, s tartományi keretekben javasolja lefolytatni a múlt tisztázását, hogy a vallonok ne szólhassanak bele annak eldöntésébe, hány "kisnáci" volt Flandriában.

(MTI)

Ajánló:

(angol, francia, német és holland nyelveken)

Korábban:

(2001. május 10.)