Bush - Putyin találkozó lesz Ljubljanában <br/>

Vágólapra másolva!
A washingtoni látogatáson tartózkodó orosz külügyminiszter és az amerikai külügyminiszter közötti tárgyalások konkrét eredménye, hogy megegyeztek egy Bush - Putyin találkozó létrehozásában. Az amerikai és az orosz elnök közös célja egy biztonságosabb jövő megteremtése.
Vágólapra másolva!

Colin Powell amerikai külügyminiszter pénteken egyértelművé tette, hogy azok a konzultációk, amelyeket az Egyesült Államok folytat szövetségeseivel, illetve egyes érintett hatalmakkal az amerikai rakétavédelmi elképzelésekről, nem a tartanak végtelenségig, hanem azt a célt szolgálják, hogy Washington - megismerve a külföld álláspontját - megfelelő időben meghozhassa döntését a rakétavédelem kérdésében. Powell erről azon a sajtóértekezleten beszélt, amelyet a washingtoni látogatáson tartózkodó orosz hivatali partnerével, Igor Ivanovval közösen tartott a megbeszélések befejeztével.

Ivanov tárgyalásainak konkrét eredménye, hogy bejelentették: George Bush amerikai és Vlagyimír Putyin orosz elnök június 16-án délután vagy 17-én délelőtt Szlovénia fővárosában, Ljubljanában találkozik majd egymással.

Ivanov beszámolt arról: nagyon fontos találkozója volt a nap folyamán George Bushsal. Átadta az amerikai elnöknek Putyin elnök személyes levelét. A levél - mondta Ivanov - kifejezésre juttatja az orosz vezetés készségét és vágyát, hogy építő szellemű párbeszédet folytasson az Egyesült Államokkal.

Ivanov elmondása szerint Bush hangsúlyozta, hogy kész folytatni az együttműködést és a párbeszédet Oroszországgal. "Kész vagyunk arra, hogy közösen lerakjuk az egész világ számára biztonságosabb jövő alapjait" - idézte Ivanov az amerikai elnököt, és hozzátette, hogy az orosz elnök "teljes mértékben osztja ezt a megközelítést". Az orosz külügyek irányítója szerint a két elnök találkozója nagyon fontos szakaszt jelent majd a kapcsolatok fejlesztésében.

A rakétavédelmi rendszerről kialakult vita háttere, hogy az oroszok fenn akarják tartani a Washington és Moszkva között 1972-ben kötött ABM-szerződést, amely - a két világrendszer nukleáris szembenállása idején - tiltotta mindkét félnek az átfogó rakétavédelmi rendszer kiépítését, és így, atompajzs hiányában, egyikük sem merte megkockáztatni a nukleáris támadást. Az amerikaiak szerint az ABM fölött eljárt az idő, és azt hangoztatják: a rakétavédelmi terv nem Moszkva ellen irányul, hanem arra szolgál, hogy megfelelő biztonságot teremtsenek más, fejlett rakétatechnikával rendelkező, esetleg támadó szándékú országgal szemben.

Az amerikai-orosz külügyminiszteri találkozón szót ejtettek a közel-keleti helyzetről is: egyetértettek abban, hogy elsődleges fontosságú az erőszakos cselekmények beszüntetése.

(MTI)

Korábban:

(2001. május 2.)