A leköszönő olasz miniszterelnök egységre buzdítja a baloldalt<br/>

Vágólapra másolva!
Giuliano Amato, a leköszönő olasz balközép kormány miniszterelnöke azt javasolja, hogy a választások után ellenzékbe szoruló baloldali pártok a centrista erőkkel szövetségben egyetlen nagy szuperfrakcióvá egyesüljenek az ország jövendő parlamentjében.
Vágólapra másolva!

A május 13-án rendezett parlamenti választásokon a balközép Olajfa koalíció vereséget szenvedett a Silvio Berlusconi vezette Szabadságjogok Háza (CDL) jobbközép pártszövetséggel szemben. A kudarc egyik legfőbb okát minden elemző abban látja, hogy a balközép nem volt egységes.

Az Olajfa legnagyobb erejét alkotó Baloldali Demokraták (DS) - az egykori Olasz Kommunista Párt utódszervezete - 138 helyet szerzett a képviselőházban. Az egykori nagy gyűjtőpárt kisebbik utóda, a kommunista hagyományait teljes egészében megőrző PDCI 9 mandátumot kapott.

A nagy csapat része a 76 képviselői hellyel rendelkező Margaréta, amelynek élén Francesco Rutelli áll, és amely négy középpárt szövetségét alkotja, a Romano Prodi alapította Demokratákét, a Lamberto Dini vezette Olasz Megújulásét, a keresztény baloldalt képviselő Olasz Néppártét (PPI), valamint a Clemente Mastella-féle UDEUR-ét. A választások módosították az olasz balközép addigi térképét: míg a DS jelentősen vesztett erejéből, a Margaréta növelte súlyát.

Az egyetlen párthoz sem tartozó Giuliano Amato most azt javasolja, hogy a Margarétán kívüli baloldali pártok alkossanak közös nagy egységet a parlamenten belül, és a Margarétával szövetségre lépve hozzanak létre egy szuperfrakciót a jobbközéppel szemben. Ennek politikai hátteréül balközép bázisbizottságok létrehozását tervezi az ország minden pontján, hogy ezáltal alulról fölfelé haladva lehessen újjáépíteni a politikai palettának ezt a részét.

Amato elképzelésében sokan egy jövendő egységes balközép párt születéséhez vezető átmeneti szakaszt látnak. Elképzelhető, hogy a Massimo D´Alema vezette DS hajlana is erre, de a kisebb baloldali pártok joggal féltik saját identitásukat ettől az egybeolvadástól. A Margarétán belül is hasonló egységesülési tervek vannak, Rutelli is szeretné egységes párttá alakítani saját, négytagú centrista szövetségét.

A jobbközépen az egységet Silvio Berlusconi személye biztosítja. A jövendő miniszterelnök pártja, a Hajrá Olaszország (Forza Italia) a korábbinál is erősebbé vált a mostani választások nyomán. Azon a térfélen nincs szó semmiféle pártegyesülésről, de tény, hogy például az Északi Liga szavazóinak nagy részét a Hajrá Olaszország felszívta.

A jobb- és a balközépen tapasztalható tendenciák sok elemző szerint arról tanúskodnak, hogy a kétpólusú politikai rendszer egyre inkább gyökeret ereszt Olaszországban.

(MTI)

Korábban:

(2001. május 17.)