Népszerű az elítéltek körében az orosz börtönügyi ombudsman<br/>

Vágólapra másolva!
Önkéntesen vállalta magára az elítéltek érdekeinek védelmét az engelszi börtöntanár. Jurij Boriszov szerint többnyire az is elég, hogy ha emberi szóval szól a bebörtönzöttekhez. Boriszov most egyik munkatársával azért harcol, hogy a rabok büntetésük letöltésével automatikusan kapjanak személyi azonosító iratokat. Ezek hiányában ugyanis nincs esélyük, hogy ne kerüljenek újra összetűzésbe a törvénnyel.
Vágólapra másolva!

A dél-oroszországi Szaratov régióban osztatlan sikert aratott a régió elítéltjei körében a bebörtönzöttek emberi jogait képviselő volt börtöntanár - jelentette a BBC. Jurij Boriszov, aki teljesen önkéntesen vállalta magára hat hónappal ezelőtt a nem éppen hálás feladatot elmondta, hogy az elítéltek örömmel üdvözölték, a hatóságoknál az érdekükben közbenjáró közvetítőt. "Nem egy egyenruhás katona vagyok, ennek köszönhetően a rabok teljesen másként viszonyulnak hozzám, mint fogvatartóikhoz. Bennem jobban megbíznak" - mondja az önkéntes érdekvédő.

Egy esetben jóval enyhébb bánásmódot harcolt ki egy elítéltnek, aki büntetése alatt házasodott meg, de a legtöbbször az is elég, ha csak meghallgatja az rabok gondjait. "Sokaknak nincs igazán gondja, csak szükségük van arra, hogy szólhassanak valakihez. Csupán egy kis szimpátiára van szükségük. Ha csak bemegyünk és megkérdezzük tőlük: 'Szevasztok srácok, hogy mennek a dolgok?' már javul a hangulatuk" - idézte a BBC Boriszovot.

A büntetés-végrehajtó intézetek hivatalnokai elégedettek az önjelölt ombudsman munkájával. Úgy tekintenek rá, mint egy biztonsági szelepre, amely megelőzi a konfliktusokat a bennlakókkal. Amióta megkezdte működését, a rabok és az őrök közötti viszálykodások jóval alább hagytak, ha pedig mégis elégedetlenkednek az elítéltek, Boriszov mindent megtesz azért, hogy lecsillapítsa őket.

A rabok bizakodásának növelésére speciális postaládákat is felállítottak, ahova bedobhatják panaszleveleiket. A ládákat és a leveleket nem nyithatja ki más, csak Boriszov.

Az elítéltek a legtöbbet amiatt aggódnak, hogy mi lesz velük, ha letöltötték büntetésüket. Alexander Lando egy másik emberi jogi aktivista elmondta, sok elítélt nem rendelkezik személyi azonosító iratokkal, és sokan szinte lehetetlennek találják újak beszerzését. Ilyen helyzetben elkerülhetetlenek az újabb konfliktusok a törvénnyel.

"Ha nincs bejelentett címük, nem jutnak munkához. A börtöntől kapott igazolás elégtelen ahhoz, hogy boldoguljanak a szabad világban" - mondja Lando, aki Boriszovval most azért harcol, hogy minden büntetését letöltő elítélt személyes azonosító iratokhoz jusson, mielőtt ismét szabad levegőt szívhatnának - írja a BBC.

Ajánló:

(angolul)