Az osztrák kormánykoalíció tagjai állítják: ismét teljes az egyetértés közöttük <br/>

Vágólapra másolva!
Gerhard Schröder német kancellár szombaton véget ért bécsi látogatása nyomán Jörg Haider, a koalíciós Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt elnöke hétfőn este már a koalíció felbontásával fenyegetőzött, és a koalíciós pártok minden szintjén folyamatosak a szóbeli ütésváltások. Ugyanakkor kedden a kabinet ülése után Wolfgang Schüssel kancellár és Susanne Riess-Passer alkancellár teljes egységet demonstrált.
Vágólapra másolva!

Haider, aki valójában máig az FPÖ vezére, ezúttal azt közölte, hogy ha Schüssel nem hajlandó az egész kormány nevében beszélni, akkor "ez a koalíció nem létezik". Susanne Riess-Passer, az FPÖ jelenlegi elnöke a Kurier című lapban kijelentette: "Nem fog többet előfordulni, hogy valaki jön, és úgy tesznek, mintha a kormány felét rejtegetni kellene.... Aki nem fogadja el ezt a kormányt egészében, annak lemondunk a látogatásáról" - mondta, és kilátásba helyezte, hogy tisztázni fogja Schüssellel a dolgot.

Ezért különös érdeklődés előzte meg a kabinet ülése utáni szokásos rövid sajtóbeszélgetést, amelyen a kancellár elmondta, hogy a látogatást illetően "voltak hibák, de ezeket nem mi követtük el". A kancellár még arra is hivatkozott, hogy már Schrödernek is jelezte, hogy csak egy osztrák kormány létezik, és ennek érzékeltetésére követelte a két ország minisztereinek együttműködését is, majd újra bírálta az Ausztria elleni szankciókat. Riess-Passer viszont Haidertől eltérően nem támadta a koalíciós partnert, de leszögezte: "Ennek a koalíciónak a légkörét nem Schröder úr határozza meg, mert ahhoz ő nem elég fontos".

A koalíciós pártok főtitkárainak szintjén a vita zavartalanul folytatódott kedden: Maria Rauch-Kallat, Schüssel Osztrák Néppártjának főtitkára arra szólított fel mindenkit, hogy ne párttaktikai alapokon, hanem Ausztria érdekében érveljen, és ezért Theresia Zierler, az FPÖ főtitkára részéről igencsak éles bírálatban részesült.

Gerhard Schröder kancellár szombaton véget ért ausztriai látogatása alig 20 órát tartott, és azzal váltotta ki az FPÖ dühét, hogy egyrészt az ellenzékkel tüntetőleg több időt töltött, mint Schüssellel, másrészt előre jelezte, hogy az FPÖ egyetlen képviselőjével sem hajlandó találkozni, és végül a sajtóértekezleten védelmébe vette a szankciókat, amelyeket az EU 14 tagállama a jobboldali populista FPÖ kormányba való bevonása miatt hirdetett Ausztria ellen. Mindezek ellenére a látogatás nyomán többen úgy ítélték meg, hogy ha a korábbi közelségről szó sincs, a látogatással megtörtént az első lépés a két ország kapcsolatainak normalizálása felé, és legalább két kérdésben - a temelíni atomerőmű és a munkaerő-vándorlás korlátozásának ügyében - a két ország szorosan együttműködik.

(MTI)