Katonai offenzíva indult palesztin szélsőséges szervezetek ellen <br/>

Vágólapra másolva!
Izraeli katonai offenzíva indult vasárnap este az Iszlám Dzsihád és a Hamász palesztin iszlám szélsőséges szervezetek ellen. A hadműveleteknek szintén célpontjuk lesz a Palesztin Hatóság. Közben a Hamász magára vállalta a péntek esti tel-avivi merényletet, melyben az áldozatok száma már 20-ra nőtt. Bár a merényletet követően Arafat palesztin elnök tűzszünetet rendelt el minden fegyveres erőnek, tizenhárom palesztin szervezet a felkelés folytatása mellett foglalt állást.
Vágólapra másolva!


A 22 éves öngyilkos merénylő

A támadás bejelentését megelőzően Benjámin Ben Eliezer izraeli védelmi miniszter figyelmeztette Jasszer Arafatot: "Izrael a ravaszon tartja az ujját, hogy szavatolja állampolgárainak biztonságát". Ben Eliezer "sátáni tettnek" nevezte a pénteki tel-avivi merényletet. "Jasszer Arafat, nem érsz el semmit az erőszakkal, a terrorizmussal. Nem fogod elérni, hogy Izrael megadja magát, ezért azt ajánljuk, térj vissza a tárgyalóasztalhoz" - mondta a védelmi miniszter Jeruzsálemben.

Közben a Hamász szélsőséges palesztin szervezet vasárnap bejelentette, hogy egyik tagja követte el a péntek esti tel-avivi merényletet.

62 ország támogatja a palesztin felkelést

Kairóban az úgynevezett Iszlám Kapcsolatok Konferenciáján 62 ország muzulmán hittudósa biztosította támogatásáról a palesztin felkelést, mondván, hogy a palesztinok "a védekezéshez és önrendelkezéshez való törvényes jogukat" gyakorolják ezzel. A négynapos rendezvényt azért hívták össze az iszlám országok, hogy minél nagyobb támogatásuk nyújtsanak a palesztinoknak "törvényes" igényeik kielégítéséhez: önálló államuk megalapításához, Kelet-Jeruzsálem fővárossal.

A palesztin szervezetek figyelmen kívül hagyják Arafat tűzszünetét

Bár Jasszer Arafat palesztin elnök szombaton este tűzszünetet rendelt el minden fegyveres erőnek, tizenhárom palesztin szervezet azonban vasárnap a felkelés folytatása mellett foglalt állást. Az izraeli hadsereg ezt követően kora esti órákban támadást indított a Hamász és az Iszlám Dzsihád szélsőséges iszlám fegyveres csoportok ellen.

Izrael vasárnap lezárta a ráfáhi átkelőt a Gázai övezet és Egyiptom között, és tilalmat rendelt el az Egyiptomból érkezett olajtermékekre. Lezárták továbbá a gázai nemzetközi repülőteret is. Közben izraeli harci gépek ismét behatoltak Libanon légterébe, feltehetően azzal összefüggésben, hogy a libanoni Hezbollah síita fegyveres szervezet szombaton üdvözölte a tel-avivi kamikázeakciót. A nap folyamán Rámalláh közelében két palesztin halt meg, miután zsidó telepesek rálőttek gépkocsijukra. Náblusz mellett az Iszlám Dzsihád egyik ismert aktivistája ellen kíséreltek meg merényletet.


Arafat és Joschka Fischer tárgyalása

Amr Musza, az Arab Liga egyiptomi főtitkára szerint a palesztin felkelés addig folytatódik, amíg meg nem szűnik az izraeli megszállás. A kairói al-Ahram vasárnapi vezércikkében a tel-avivi merényletet, mint Saron politikája csődjének minősítette. A Madridban összeült második európai zsidó kongresszus szolidaritásáról biztosította Izrael államot, és felszólította Jasszer Arafatot az erőszak megfékezésére.

(MTI)

Korábban:

(2001. június 2.)