Belgrádban egyengetik Milosevics hágai útját <br/>

Vágólapra másolva!
Valószínűleg a jövő héten folytatódnak a hágai törvénytervezet körüli egyeztetések a jugoszláv kormánykoalícióban, bár a Szerbiát képviselő vezetők jelezték: Belgrád enélkül is együtt fog működni a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló hágai törvényszékkel.
Vágólapra másolva!

A jugoszláv kormánykoalíció tagjai, a Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) tömörülés és a montenegrói Szocialista Néppárt (SNP)mindmáig eltérő véleményt vallanak a hágai együttműködést szabályozó törvényről: az SNP jugoszláv kerettörvényt kíván és a konkrét kérdéseket a tagköztársaságok kezébe adná, míg a DOS egységes - a kiadatást is egységesen szabályozó - törvényt szeretne.

Borisz Tadics (DOS) jugoszláv távközlési miniszter pénteken Belgrádban várakozását fejezte ki, hogy a tárgyalások a jövő héten folytatódnak, és az SNP változtat álláspontján. Hangsúlyozta, hogy a DOS-nak nem jelent politikai dilemmát a hágai együttműködés kérdése, s az együttműködésre jobb minél előbb sort keríteni.

Az SNP pénteken visszautasította, hogy egyes DOS-tagok nyomást gyakorolnak rá a DOS szájíze szerinti törvény elfogadása érdekében. A belgrádi kormányzat Szerbiát képviselő tagjai az SNP ellenállása nyomán kialakult helyzetből kiutat keresve azonban jelezték, hogy Belgrád e törvény nélkül is együttműködhet Hágával.

Momcsilo Grubacs (DOS) jugoszláv igazságügyminiszter a Politika című lapban pénteken lehetségesnek mondta a hágai törvényszék alapszabályának közvetlen alkalmazását, és jugoszláv állampolgárok kiadását az ENSZ-törvényszéknek. Pénteki belgrádi sajtójelentés szerint Zsarko Koracs szerb kormányfőhelyettes pedig egy holland lapban közölte, hogy Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnököt kiadják majd az őt háborús bűnökkel vádoló hágai testületnek.

Dragoljub Micsunovics (DOS), a jugoszláv parlament alsóházi elnöke pedig jelezte: arra számít, hogy a szövetségi kormány javasolja a délszláv háborúkat lezáró - Milosevics által is aláírt - daytoni egyezmények parlamenti ratifikálását, amelyek a teljes körű hágai együttműködés kötelezettségét is magukban foglalják.

(MTI)

Korábban:

(2001. június 4.)