Már a macedón főváros közvetlen közelében folynak a harcok<br/>

Vágólapra másolva!
Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja szombaton Szkopjében macedón kormánnyal tárgyalt egy pénteken előterjesztett béketervről. A tárgyalások közepette a hadsereg felújította támadásait az albán lázadók állásai ellen. Az albánok továbbra is tartják állásaikat a Szkopjétől nyolc kilométerre lévő Aracinovó környékén.
Vágólapra másolva!

Solana a macedón politikai reformok támogatását és a legújabb balkáni válsággóc felszámolását célzó EU-törekvés jegyében találkozott Borisz Trajkovszki macedón elnökkel, Ljubcso Georgievszki kormányfővel, valamint a fő macedón és albán parlamenti pártok vezetőivel. Az unió képviselője üdvözölte Trajkovszki által pénteken ismertetett hárompontos béketerv mögé. Az elképzelés szerint amnesztiát kaphatna minden lázadó, aki leteszi a fegyvert. A terv a felkelők vezetőire nem vonatkozik - írta a BBC.

Trajkovszki terve ösztönzőket tartalmaz az albán lázadók számára, továbbá előirányozza a fegyveres erők átvizsgálását és a politikai reformok felgyorsítását. A pénteken a macedón parlament elé terjesztett terv szerint másfél hónapigtartó négylépcsős rendezési tervel oldanák fel az országban a két nemzetiség közötti konfliktust.

Trajkovszki az első lépcsőt a szélsőségesek elszigetelésének tekinti, amelyet a biztonsági erők hatékonyságának fokozásával kívánnak elérni: összevont rendőri-katonai törzset hoznak létre. A második lépcsőben lefegyvereznék a lázadókat, és amnesztiát adnának az illegális Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) azon tagjainak, akiknek a kezéhez nem tapad vér. A rendezési terv harmadik, politikai szakasza a macedón alaptörvény módosítását jelentené: népességi arányuknak megfelelően az albánok képviselethez jutnának a hatalmi intézményekben, használhatnák anyanyelvüket. A negyedik lépcső a menekültek hazatérését, és az életfeltételek helyreállítását foglalja magában.

Miközben a politikusok béketervet készítettek, fellángoltak az összecsapások, ráadásul ezúttal Szkpoje, a macedón főváros közvetlen közelében, Aracinovóban - írta a BBC.

A harcok azután terjedtek át Aracinovó környékére, miután a kormányerők tűz alá vettek egy észak-macedóniai labánok lakta falut, annak ellenére, hogy a lázadók tűzszünetet javasoltak. Az albán lázadók parancsnokai szerint péntek éjszaka óta ellenőrzésük alatt tartják a Szkopjétől nyolc kilométerre lévő Aracinovo környékét. A négy hónapja tartó harcok során most jutottak legközelebb a macedón fővároshoz az albánok. Az felkelők.

Miközben a lázadók elfoglalták Aracinovót, a macedónok körülvettek négy, lázadók ellenőrizte falut. Shpati parancsnok, az albán Nemzeti Felszabadítási Hadsereg (UCK) egyik vezetője viszont tagadta, hogy csapataik bármekkora területet veszítettek volna a kormányerőkkel szemben a fővárostól északkeletre fekvő hegyvidéki körzetben.

A konfliktus miatt a NATO attól tart, az egész térség stabilitását veszélybe kerülhet – közölte a NATO békefenntartók parancsnoka Filiberto Cecchi. Elmondta: 540 katonát küldtek a koszovói-macedón határra az utóbbi napokban.

Ajánló:

angolul

Korábban:

( 2001. június 8.)