Kelet-Afrikában újra terjed az álomkór

Vágólapra másolva!
Riadalmat okoz Kelet-Afrikában egy már hosszú ideje ott ólálkodó halálos kór. Egyre többen betegednek meg álomkórban Tanzániában és Kenyában. A nagy barna legyek csípései akkor a legveszélyesebbek, ha az idegrendszert támadják meg. A beteg ilyenkor álmos és étvágytalan lesz, s általában két éven belül meghal alultápláltságban.
Vágólapra másolva!

Riadalmat okoz Kelet-Afrikában egy már hosszú ideje ott ólálkodó halálos kór. Egyre többen betegednek meg álomkórban Tanzániában és Kenyában. Jobbára bennszülöttek, de az év kezdete óta legkevesebb hét külföldi turistát is megfertőztek a cecelegyek fájdalmas csípései. Egy közülük biztosan belehalt a kórba.

A nagy barna legyek tömeges elszaporodása lassan már politikai kérdéssé válik. A kutatók szívesen támadásra indulnának a paraziták hordozói ellen, az érintett országok azonban óvakodnak figyelemfelkeltő kampányt indítani, mivel féltik a jól jövedelmező turizmust.

Míg ugyanis a környező országokban, Kongóban, Ugandában és Szudán déli részében évente százak halnak meg álomkórban, addig Kenyában és Tanzániában ritkának számít az ilyen eset. Legutóbb azonban egy turista halála megrettentette a nemzetközi szakembereket. Öt hónappal azután, hogy részt vett egy tanzániai szafárin, az 52 esztendős hölgy egy johannesburgi kórházban meghalt az álomkór második stádiumában. Az év eleje óta négy európai és egy amerikai turista fertőződött álomkórral a két országban.

A kórokozó parazitákat a 12 milliméter hosszúra is megnövő, vérszívó csecselegyek terjesztik. A nem kezelt fertőzésnek két stádiuma van: az elsőre fej- és végtagfájás, valamint láz és fogyás a jellemző. Amennyiben a kórt ebben a stádiumban felismerik, nem nehéz a gyógyítás. Igaz, egyelőre egy 1921-ben kifejlesztett szerrel kezelik és az oltóanyag még kipróbálás alatt van.

Különösen veszélyes viszont az álomkór második stádiuma, amikor a kórokozó aszert támadja meg. A beteg ilyenkor álmos és étvágytalan lesz, s általában két éven belül meghal alultápláltságban.