Hatott a csehországi romák tiltakozása

Vágólapra másolva!
Csütörtöktől a brit bevándorlási hivatal tisztviselői beszüntetik az előszűrést Prága repülőterén. A jogvédő szervezetek és cseh ellenzéki politikusok élesen bírálták a brit hatóságokat, amiért már a prágai repülőtéren kiszűrték a Nagy-Britanniában nem kívánatos személyeket, köztük sok romát.
Vágólapra másolva!

Kedden a brit bevándorlási hivatal bejelentette: nem folytatják a speciális ellenőrzést a prágai repülőtéren. Csehország roma kisebbségének képviselői az Európai Unió közbenjárását sürgették, hogy vegyék rá Nagy-Britanniát, ne alkalmazza a bevándorlók ellenőrzésére július közepén bevezetett rendszert. A britek a prágai repülőtéren, a beszállás előtt ellenőrizték a Nagy-Britannia felé induló utasokat.

Az elmúlt években több száz cseh roma talált menedéket Nagy-Britanniában, otthoni hátrányos megkülönböztetésükre hivatkozva. Az angolok a prágai brit nagykövetséggel együttműködve és a cseh kormánnyal megállapodva az elmúlt hónapban 120 embert fordítottak vissza - írja a BBC. Az eljárás miatt sokan rasszizmussal vádolták a brit hatóságokat, mert az utazni szándékozók nagy része roma volt. Bár a brit hatóságok tiltakoznak a rasszizmus vádja ellen, döntésük értelmében elálltak a további előszűrésektől.

Az ellenőrző intézkedések bevezetése után tizedére csökkent a Nagy-Britanniába induló menedékkérők száma, így az angolok mellett a csehek is elérték a céljukat. Ők ugyanis attól tartottak, hogy a britek előbb-utóbb vízumkényszert vezetnek be a cseh állampolgárokkal szemben. A visszafordítottak közül sokan azt állítják, csupán rokonaikat mentek volna meglátogatni. A brit hatóságok intézkedését cseh ellenzéki politikusok is elítélték, és végül az ügyben állást foglalt a britek ellen egy cseh kormánytag is.