Ismét közvetlen brit igazgatás Észak-Írországban

Vágólapra másolva!
Péntek éjféltől ismét közvetlen brit igazgatás alá kerül Észak-Írország, mivel London szerint semmi remény nem maradt arra, hogy a szombat éjféli határidőre megoldódjék a tartomány alkotmányos válsága. A lépés ugyanakkor technikai jelentőségű, és rövid távra szól, a katolikus oldal ennek ellenére azonnal nemzetközi szerződésszegésnek minősítette a pénteki döntést.
Vágólapra másolva!

Péntek este John Reid brit északír-ügyi miniszter jelentette be Belfastban, hogy az Észak-Írországra vonatkozó törvény alapján péntek éjféltől felfüggeszti az 1998-as nagypénteki egyezség által létrehozott ulsteri önkormányzati intézményrendszert, abból a célból, hogy a szembenálló pártoknak legyen idejük a további egyezkedésre. Reid megfogalmazása szerint "szívfájdítóan közel van" a megegyezés, ezért nem szabad határidők miatt elszalasztani a lehetőséget.

Az ulsteri rendezési folyamat július 1-jén holtpontra jutott, miután David Trimble unionista vezető - 1972 óta az első északír kormányfő - távozott a tartományi kormány éléről az IRA katolikus terrorcsoport fegyverbeszolgáltatásának ügyében előállt patthelyzet miatt.

Az IRA-nak a többi félkatonai szervezettel együtt a nagypénteki egyezség alapján már tavalyig le kellett volna szerelnie fegyverkészletét. Trimble lemondása után alkotmányos válság fenyegette a tartományt, mivel ha a lemondástól számított hat héten belül, azaz szombatig nem sikerül utódot találni, Londonnak a brit jogértelmezés szerint fel kell függesztenie a belfasti törvényhozást - ahogy azt 1972-ben, a hagyományosan "Bajoknak" nevezett terrorháború csúcspontján, illetve egyszer tavaly is már megtette -, vagy új helyi választásokat kell kiírnia.

E határidő kitolását szolgálja a Reid által péntek este bejelentett döntés az északír önkormányzatiság "rövid időre szóló" - londoni értesülések szerint vasárnap estig tartó -, technikai jellegű felfüggesztése, mivel ezzel újra indul az óra, és további hat hét áll a pártok rendelkezésére.

London reményei szerint ez alatt az idő alatt döntő fejlemények történnek az IRA fegyvereinek beszolgáltatása ügyében, esetleg megkezdődik a katolikus szervezet tényleges lefegyverzése. Az IRA már a pénteki bejelentés előtt, csütörtökön áttörésnek számító nyilatkozatot tett közzé arról, hogy beleegyezett fegyverkészlete maradéktalan és ellenőrizhető módon történő használaton kívül helyezésébe. Ennek részletei azonban egyelőre nem ismeretesek, és a szembenálló unionista britpárti mozgalom - személyesen Trimble volt kormányfő - azonnal elvetette az IRA-közleményt, azzal, hogy a protestáns oldal már csak a katolikusok fegyvereinek tényleges beszolgáltatását tudja elfogadni a továbblépés alapjául.

Gerry Adams, a Sinn Feinnek, az északír katolikus britellenes mozgalom radikális pártjának vezére péntek esti rögtönzött belfasti sajtóértekezletén azonban illegálisnak minősítette az északír önkormányzatiság felfüggesztését, és nemzetközi szerződés megszegésével vádolta a brit kormányt. Szavai szerint ugyanis az északír helyi parlamentarizmust megteremtő nagypénteki egyezségben nincs lehetőség ilyen lépésre. Adams szerint - akinek pártját az unionista oldalon az IRA politikai fedőszervének és kijárójának tartják - egyértelmű, hogy a háttérben alku született az unionisták és a brit kormány között a katolikusokra gyakorolt nyomás fokozásáról, s ennek eredménye a felfüggesztésről szóló pénteki brit döntés.

Korábban:

Fegyvertelen lehet az IRA