A romok alá szorultak közül többen mobilon kérnek segítséget - halottak és túlélők

Vágólapra másolva!
A romok alá szorult emberek közül többen mobiltelefonon keresztül próbálnak kapcsolatot teremteni a külvilággal, így remélik, időben ki tudják őket szabadítani. Tizennégy személyt mentettek eddig ki a romok közül, a halottak lehetséges számát továbbra sem merik felbecsülni. Eddig 1450 áldozatról tudnak biztosan.
Vágólapra másolva!

A St. Vincent Kórház az összedőlt World Trade Centerhez (WTC) legközelebb lévő krízisközpont. A merénylet után 361 embert szállítottak ide a kórházba, közülük öten meghaltak. Többeket más kórházakba szállították át, összesen hat városi kórházzal tartják a kapcsolatot. Az orvosok és ápolók megállás nélkül dolgoznak, háromszor annyi személyzet van berendelve egy műszakban, mint egy átlagos napon.

Egyelőre folyamatos a vérellátás, volt, hogy 800 ember állt egyszerre sorba, hogy vért adhasson.

Több tűzoltóautó és egy mentőautó is elveszett, valószínűleg a romok maguk alá temették őket. New Yorkban mintegy háromszáz tűzoltó és 33 rendőr vesztette életét. Szemtanúk szerint a tűzoltók a WTC ikertornyainak emeletein mentették az ott tartózkodók ezreit, mielőtt az épületek összeomlottak volna.

New Yorkban csak állami alkalmazottból 200-at, a tűzoltók közül 202-t, a rendőrség állományából 57 embert keresnek. A helyi igazságügyi vezetés manhattani irodáiból 900-an tűntek el.

A Pentagonban - a tűzoltók beszámolója alapján - mintegy 800 halottja van a keddi terrorista-támadásnak. Már nem számítanak arra, hogy itt túlélőkre bukkanjanak. Eddig 80 holttestet találtak meg.

Rudolph Giuliani, New York polgármestere arról számolt be, hogy mintegy 2100 járókelő sebesült meg a WTC környékén lévő utcákon. Eddig 82 holttestet találtak meg a romok alatt, ebből 16-ot sikerült azonosítani. A többi esetben csak testrészek maradtak az áldozatokból. Ez esetben az ékszerek, órák segíthetnek az azonosításban. Eközben 6 ezer hullazsákot rendelt Giuliani, bár korábban 15 ezerre tette az áldozatok számát.

Legalább száz brit eltűnt, de a pesszimista becslések szerint 400-an is lehetnek. Három ausztrál biztosan meghalt, 75-öt keresnek. Száz japánt sem találnak. A mexikóiak közül 100-150 dolgozhatott a ledőlt WTC-ben. Hat írt nem találnak.

A halottakat illetően annyi bizonyos, hogy az eddig lezuhant négy gépen összesen 266-an tartózkodtak. A United Airlines és az American Airlines két-két gép eltűnését jelentette be. Az eltérített gépek közül kettő a Világkereskedelmi Központ épületébe csapódott, egy a Pentagonba, egy pedig Pennsylvania közelében ért földet. A legújabb információk szerint ennek a gépnek a célpontja eredetileg Camp David, a közel-keleti békemegállapodások megkötésének helyszíne lett volna. A fedélzeten az utasok mobiltelefonjaikon segítséget kértek, majd megpróbálták lefegyverezni a késsel felfegyverkezett terroristákat. Közben azonban ismeretlen okból egy mezőre zuhant a gép Pittsburghben.

Több mint fél nappal a New York szívét sújtó kettős terrorakció után az amerikai hatóságok még mindig nem tudnak konkrét számokat közölni az áldozatokról. Ugyanakkor számos illetékes attól tart, hogy emberek ezreit temette maga alá a World Trade Center két ikertornyának törmelékhalmaza. George Bush amerikai elnök magyar idő szerint szerda éjszaka elmondott beszédében maga is "több ezer halottról" beszélt.

A romok között kutatók állítólag hangokat hallanak. A törmelék alá szorultak közül többen mobilon hívják rokonaikat, a tűzoltókat. Remélik, sokakat meg tudnak menteni, azonban a több tonna törmelék elhordása nagyon sok időt vesz igénybe. Eddig hét embert sikerült kimenteniük, többen közülük mobilon jelezték, hogy hol találják meg őket. A hét kimentett ember közül hat tűzoltó és egy rendőr. A rendőr állapota válságos.

[origo]

Ajánlat: