Újabb zavargások Belfastban

Vágólapra másolva!
Belfastban újabb zavargások voltak. A tüntetők a rendőrökre támadtak, és a tömeget csak gumilövedékekkel tudták feloszlatni. A rendőrség szerint protestáns félkatonai csoportok szervezik az erőszakos megmozdulásokat.
Vágólapra másolva!

Péntek virradóra újabb erőszakos tüntetések zajlottak a belfasti Ardoyne Road közelében. Az összecsapásokban 13 rendőr megsebesült, egy asszonyt lőtt sebbel kórházba szállítottak. A rendőrség szerint a tiltakozók több mint 100 benzines palackot dobtak a rendőrfenntartó erőkre, gépkocsik tucatjait gyújtották fel. A rendőrök csak gumilövedékekkel tudták szétoszlatni a tüntetőket. Az előző éjszakai hasonlóan heves zavargásokban 33 rendőr sérült meg.

Sir Ronnie Flanagan, az északír rendőrség vezetője pénteken felszólította a tartomány politikai vezetőit, nyújtsanak segítséget a rendőrségnek a Belfast északi részén mindennapossá vált zavargások megfékezésében.

Flanagan szerint csupán biztonsági intézkedésekkel nem lehet feltartóztatni az észak-belfasti felekezeti zavargásokat: "a felekezetek közötti gyűlölet és keserűség olyan méreteket ölt, amilyenre az elmúlt 30 év protestáns és katolikus szembenállása idején sem volt példa". Sürgette a protestáns és katolikus pártok vezetőit, hogy párbeszéddel segítsék elő a bajok orvoslását.

A rendőrfőkapitány szerint a tiltakozásokat szélsőséges protestáns félkatonai csoportok szítják: "nem kétséges", hogy az Ulsteri Védelmi Szövetség (UDA) áll az erőszakcselekmények mögött, mert a helybéliek "nem képesek pillanatok alatt benzinbombák, robbanószerkezetek tucatjait előállítani és bevetni a rendfenntartó erők ellen".

Belfast északi térsége június óta szinte állandó zavargások helyszíne, számtalan összecsapásra került sor a helyi katolikus és protestáns lakosok és a rendfenntartó erők között. Szeptember elején az elmúlt évek legszélesebb körű rendőri jelenléte védte a helyi Szent Kereszt katolikus iskolába tartó diákokat és szüleiket a környékbeli protestánsoktól. A helyi pártok és a brit kormány képviselőinek közvetítésével megkezdődött tárgyalások nem hoztak eredményt.

A protestáns tiltakozások a múlt héten újult erővel lángoltak fel, amikor a rendőrség nyolc személyt tartóztatott le, köztük az UDA feltételezett tagjait a Szent Kereszt iskola elleni tüntetések szításának vádjával.

Az UDA a nyáron felmondta az északír békemegállapodás támogatását, amiért a katolikus Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) nem hajlandó leadni fegyvereit, miközben politikai szárnyának, a Sinn Fein pártnak a képviselői helyet kaptak a protestánsok és katolikusok hatalommegosztásán alapuló északír alkotmányos intézményekben.

David Trimble, a legnagyobb protestáns közösség, az Ulsteri Unionista Párt (UUP) vezére, az északír nemzetgyűlés júliusban lemondott első minisztere bejelentette: pártja heteken belül kilép a koalícióból, ha az IRA nem lát hozzá a fegyverbeszolgáltatáshoz. Trimble szerint az UUP kezdeményezni fogja a Sinn Fein kizárását az északír alkotmányos testületekből, ha nem lesz előrelépés a félkatonai csoportok leszerelése terén.

Az UUP már két héttel ezelőtt a Sinn Fein kizárásával fenyegetőzött, Tony Blair brit kormányfő közbenjárására azonban egyelőre elállt attól, hogy a brit kormány által a nagypénteki egyezmény megvalósítását célzó tárgyalásokra biztosított újabb hathetes időszak alatt a belfasti nemzetgyűlés elé terjessze a szükséges határozati javaslatot.

Korábban:

Összecsapás Belfastban

Hárman kórházban egy belfasti robbantás nyomán

Belfast több kerülete lángokban áll

Merénylet készült a belfasti repülőtér ellen