Élelmiszerválságtól tartanak Afganisztánban

Vágólapra másolva!
A segélyszervezetek egyre jobban aggódnak amiatt, hogy afgánok milliói élelmiszer és gyógyszer nélkül maradnak saját országukon belül. Másfél millió afgán elmenekült már otthonából, de a tél közeledtével egyre nagyobb veszélynek vannak kitéve az országban rekedt menekültek.
Vágólapra másolva!

A legtöbb szervezet felfüggesztette a segélyszállítmányok küldését az országba, miután az amerikai és a brit csapatok megkezdték Afganisztán elleni légitámadásukat. Döntésüket azzal indokolták, hogy aggódnak munkatársaik biztonságáért.

A szakemberek szerint jelenleg a legnagyobb veszélyben azok vannak, akik az országon belül rekedtek, és most bolyonganak. Tömeges kitelepítésre egyelőre sehol nem került sor a légitámadások miatt.

Egyre kevesebb az élelmiszer

Mióta megkezdődött a légitámadás, az Egyesült Államok több élelmiszercsomagot ledobott Afganisztán aszály sújtotta területeire. Vasárnap és hétfőn egyenként 37 ezer tonna segélyt juttattak el. A segélyszervezetek szerint azonban ez a mennyiség csak töredéke annak, amire valójában szükség lenne. Novembertől ugyanis beáll a tél.

Félnek attól is, hogy az amerikai segélyszállítmány bármikor elapadhat, ráadásul mivel csak ledobják, a segélyszervezetek munkatársai nem tudják ellenőrizni a csomagok szétosztását. Az afgánok bárhová elmennek, ahol csomagot sejtenek, így akár aláaknázott területekre is juthatnak véletlenül.

Az ENSZ egyelőre felfüggesztette a segélyezést, és a közeljövőben nem is tervezik felújítani azt. Azután döntöttek így, hogy kedden reggel négy afgán ENSZ alkalmazott vesztette életét, amikor amerikai rakéta csapódott egy ENSZ-finanszírozású afgán aknamentesítő központ épületébe Kabul közelében. Az aknamentesítő központ egy tálib kommunikációs torony közelében feküdt, amely feltehetően a rajtaütés valódi célpontja volt.

A pakisztán határon 42 élelmiszert szállító teherautóból álló konvoj rekedt. Az Unicef munkatársai szerint az országban található élelmiszer hamarosan elfogy. Az 5,5 millió afgán 70 százalékának szüksége lenne a segélyekre, ők többségükben nők és gyerekek.

A nemzetközi vöröskereszt tovább folytatja munkáját a térségben, de úgy látják: egy humanitárius folyosó létrehozása jelentené a megoldást - írta a BBC.