Bush nyugalomra int, az FBI újabb terrortámadásra figyelmeztet

Vágólapra másolva!
George Bush, az Egyesült Államok elnöke csütörtökön - hat éve először - a Fehér Házban, főműsoridőben tartotta meg sajtótájékoztatóját. Közölte: általában a terrorizmus ellen küzdenek, de a középpontban a tálibok és bin Laden áll. Amerika mindenre elszánt, hogy bíróság elé állítsa a terroristákat - mondta Bush.
Vágólapra másolva!

Egy hónapja volt az a merénylet, amely az egész demokratikus világ elleni támadás volt - kezdte George Bush amerikai elnök sajtótájékoztatóját. Hat éve nem tartottak főműsoridőben a Fehér Házban olyan sajtótájékoztatót, melyet élőben közvetítettek volna a televíziók.

Bush közölte: elvágják a terroristák pénzügyi forrásait, felkutatják és bíróság elé állítják őket. Hozzátette: a tálibok légvédelmének nagy részét is sikerült már megsemmisíteni.

Bush nyugalomra intette az amerikaiakat, annak ellenére, hogy az FBI az eddigi legkomolyabb figyelmeztetést adta le azzal kapcsolatban, hogy újabb terrortámadás várható néhány napon belül Amerikában. Bush azonban közölte: nem szabad hagyni, hogy a terroristák rettegésben tartsák a lakosságot, mindenki dolgozzon, utazzon, repüljön. A repülőterek biztonságát is fokozták - mondta.

Bush délután találkozott a kabinettel, ahol a válaszcsapásról és az amerikai gazdaságról volt szó. Amerika erős és elhatározott - foglalta össze a megállapításokat.

Az elnök ismételt ígéretet tett arra, hogy megtorolják a szeptember 11-i terrortámadást. Azonban hozzátette: tanultak Vietnám esetéből, és most egy másmilyen háborút kell megvívni, "a 21. Század első, és remélhetőleg utolsó háborúját". "Minden fronton harcolunk" - nyilatkozta.

Bush a sajtótájékoztatón azt mondta: általában a terriorizmus ellen küzdenek, de természetesen Afganisztán és bin Laden áll a középpontban. "Bin Laden a legrosszabb, de ő csak egy ember" - mondta. Megismételte: bin Laden terroritahálózatát felszámolják, a szaúdi milliárdost pedig bíróság elé állítják. Azt elismerte, hogy jelenleg nem tudja: él-re bin Laden. Mivel az al-Kaidának mindenhol a világon vannak szervezetei, nem elég egy országban küzdeni ellenük - mondta. Bush Szaddam Husszeint "ördögi embernek" nevezte, aki ellen szintén fel kell lépni.

Az elnök ugyanakkor elégedettségét hangoztatta a terrorizmus ellen meghirdetett harc arab részről megnyilvánuló támogatásának mértékét illetően. Nyitottságát jelezte olyan terroristaellenes közreműködési ajánlatok irányában is, mint amilyen például Szíria részéről hangzott el.

Újságírói kérdésre, miszerint meddig kell bújtatni az alelnököt, Bush azt mondta: ez a szokás, hogy veszély esetén az elnök és az alelnök nem lehet egy helyen, nehogy egyszerre támadás érje őket. "Nem tudni, meddig tart ez a állapot" - közölte.

George Bush a csütörtök esti sajtóértekezleten kitért arra, hogy miután a terrorszervezetek afganisztáni működését felszámolták, az afgán belpolitikai viszonyok rendezésében az ENSZ kaphat majd kulcsszerepet. Az Egyesült Államok - mondta az elnök - támogatni fogja ebben a világszervezetet. Bush szerint nem az amerikaiaknak kell megmondaniuk, ki kormányozza Afganisztánt.

Bush szemmel láthatóan nagyon akar ügyelni arra, hogy Amerika ne keveredjen bele az afganisztáni belviszályokba. Erre utalt az a kijelentése, hogy elvben még a tálibok vonatkozásában sem zárta ki a "második esély" megadásának a lehetőségét, amennyiben a tálibok mégis kiadnák Oszama bin Ladent.

Az, hogy az amerikai politika még mindig fűz némi halvány reményt bizonyos tálib körök jobb belátásra térítéséhez - illetőleg a tálibok közti megosztottság elmélyítéséhez -, tükröződött Donald Rumsfeld védelmi miniszter órákkal korábban tartott csütörtöki sajtótájékoztatóján is. Rumsfeld azt mondta: Washington "azt kívánja, hogy a tálibokkal szemben álló afganisztáni ellenzék sikeres legyen, az al-Kaida pártján nem álló tálibok pedig mutassanak bátorságot".

Bush megerősítette: készül az október 20-21-én a kínai Sanghajban tartandó nemzetközi értekezlet során Vlagyimir Putyinnal való találkozójára. "Barátjának" nevezte az orosz elnököt, és annak a véleményének adott hangot, hogy a szeptember 11-i terrortámadás nyomán világosan megmutatkozott: a hidegháborúnak egyszer és mindenkorra vége. Ebből az amerikai elnök szerint az is következik, hogy az újszerű fenyegetés - a terrorizmus - árnyékában nem lehet vitatni a védekezés szükségességét a gonosz szándékú körök részéről esetlegesen indítandó rakétatámadás ellen.

Mindezek alapján George Bush közölte: az átfogó rakétavédelmi rendszerek kiépítését tiltó, 1972-ben Moszkva és Washington között létrejött ABM-szerződés fölött eljárt az idő, a szerződés avítt, hiszen olyan időszakban, olyan helyzetre tekintettel kötötték, ami időközben megszűnt. Reményét fejezte ki, hogy "Putyin barátja" is egyet fog érteni az ABM-en való túllépés szükségességével.

A Közel-Keletet illetően Bush megerősítette: Washington a tartós rendezés részeként a palesztin államiság megteremtését képzeli el - feltéve, hogy a létrejövő palesztin állam elismeri és tiszteletben tartja Izrael létezési jogát. Az amerikai elnök - kérdésre válaszolva - hajlandónak mondta magát Jasszer Arafat palesztin vezetővel való találkozóra is abban az esetben, ha előre látható, hogy a megbeszélés nem csupán "fényképezkedési alkalom" lesz, hanem érdemi előrelépés ígérkezik.

Tájékoztatója végén Bush az amerikai gyerekektől azt kérte, hogy legalább egy dollárral támogassák az afgán árva, éhező gyerekeket.

[origo]

Korábban:

Bush: minden fegyvert megkap a haderő

Az FBI újabb terrortámadásokról tud