Tudor mentelmi jogának felfüggesztését kezdeményezik

Vágólapra másolva!
Románia legfőbb ügyésze felkérte az ország igazságügyi miniszterét, hogy indítsa be a parlamenti mentelmi jog visszavonásához szükséges eljárásokat a Nagy-Románia Párt (PRM) elnökével, Corneliu Vadim Tudor szenátorral és Danut Sauleaval, a képviselőház egyik nagyromániás tagjával szemben. Az ügyész hamis információk terjesztésének vádjával akarja bíróság elé állítani a politikusokat.
Vágólapra másolva!

Tanase Joita legfőbb ügyész azért indítványozta a mentelmi jog visszavonásához szükséges eljárások beindítását, hogy hamis információk terjesztésének vádjával bíróság elé állíthassák a két nagyromániás képviselőt. Ez a bűncselekmény a román törvények szerint a nemzetbiztonság ellen irányuló cselekedetek sorába tartozik és 1 évtől 5 évig terjedő börtönbüntetéssel sújtható.

A legfőbb ügyészség hivatalból indított vizsgálatot Tudor és Saulea ellen, akik egy szeptember 14-én tartott sajtóértekezleten kijelentették: 1995-ben a terrorista jellegűnek ismert Hamász szervezet fegyvereseit képezték ki a román kormányőrség és a belügyminisztérium kiképző központjaiban. A legfőbb ügyészség indoklása szerint a két politikus három nappal az Egyesült Államok ellen elkövetett terrorista merényletek után közölte ezeket a valótlan információkat. Az állításokat a hazai és a külföldi sajtó nagy terjedelemben ismertette - egy időben azzal, hogy Románia hivatalosan felzárkózott a terrorizmus elleni nemzeti küzdelemhez és felajánlotta teljes körű segítségét ebben a harcban. Ezt követően C. V. Tudor a román közszolgálati rádió egyik egyenes adásban sugárzott műsorában nem csak megismételte állításait, hanem még meg is tetőzte azokat.

Az üggyel kapcsolatban a Ziarul Financiar című gazdasági napilap pénteki számában emlékeztetett arra, hogy az előző törvényhozási ciklusban hét esetben kérelmezték a Vadim Tudor mentelmi jogának megvonását, de a dolog egyetlen egy esetben sem jutott el a végszavazáshoz. Mostanáig a román parlamentben kétharmados többségre volt szükség a mentelmi jog megszüntetéséhez. 1996 és 2000 között a jelenlegi román kormánypárt együttműködött az ellenzékben a Nagy-Románia Párttal és minden esetben ellenezte Tudor mentelmi jogának megvonását.

A Nagy-Románia Párt azonnal törvénytelennek minősítette a legfőbb ügyész kezdeményezését, mondván a parlamenti képviselőket és szenátorokat politikai kijelentéseikért nem lehet felelősségre vonni. Tudor azt is kilátásba helyezte, hogy hamarosan az egész világ előtt leleplezik a Romániában működő politikai maffiát.