Vágólapra másolva!
Nagy-Britannia az egyetlen NATO-ország az USA-n kívül, mely részt vesz az Afganisztán elleni katonai akcióban. A támadás diplomáciai előkészítésében is komoly szerepet vállaltak a britek, Tony Blair az utóbbi hetekben tucatnyi találkozón vett részt Omántól Washingtonig.
Vágólapra másolva!

Nagy-Britannia az elsők között támogatta az USA katonai válaszát a világon. Amikor a támadást követő napon a NATO nagykövetei tárgyalóasztalhoz ültek, a britek az első kezdeményezői voltak annak a döntésnek, amelynek értelmében a NATO kijelentette, ha az USA úgy véli, életbe léphet a szövetségi szerződés 5. cikkelye. E cikkely mondja ki, hogy ha külföldi támadás éri a szervezet valamelyik tagját, akkor közösen kell fellépniük a tagországoknak az agresszor ellen. A 11-i támadás kedden történt, és csütörtökön Blair már az Egyesült Államokba látogatott. Blair az elmúlt néhány napban felkereste Oroszországot, Indiát, Pakisztánt és Ománt. Az európai szövetségesek meggyőzése is Blair feladata volt. Úgy tűnik, mintha az USA utazó nagykövetévé lépett volna elő. Ez azért is fontos az USA-nak, mert Bush elnök a támadás óta nem hagyta el Amerikát.

Brit politológusok szerint Blair aktivitása mögött nem csak az áll, hogy Nagy-Britannia az egyik legfontosabb szövetségese az USA-nak. Szerintük Blair személyes elkötelezettsége is fontos, mert a brit miniszterelnök komolyan feladatának tartja, hogy ne csak saját országával, hanem az egész világgal foglalkozzon.

Nem csak Blair utazott, a brit külügyminiszter, Jack Straw például történelmi látogatást tett szeptember végén Iránban. Ilyen magas rangú nyugati politikus 1979 óta nem járt Iránban.

A britek valamivel kedvezőbb helyzetben vannak a Közel-Keleten, mint a sok helyütt eleve elutasított amerikaiak. A második világháború előtt Pakisztántól Egyiptomig az egész térségben folyamatos volt a brit jelenlét, és a kapcsolatok azóta sem szakadtak meg, még akkor sem, ha korábban elnyomó hatalomként voltak jelen az angolok.

A brit hadsereg egyedüliként a NATO-tagállamok közül részt vesz az afganisztáni csapásokban. Az Arab-tengeren állomásozó brit tengeralattjárókról és hadihajókról rakétákkal lőnek afganisztáni célpontokra. Korábban hírek keringtek arról, hogy különlegesen felszerelt brit kommandósok behatoltak Afganisztán területére, és állítólag a rendkívüli akciókra kiképzett SAS csoport is bevetésre készen várja az indulásról szóló parancsot. A britek mozgósították gurka hadosztályukat is, amelynek tagjai felkészültek a hegyi viszonyok közti harcokra is.

[origo]