Felbecsülhetetlen értékű kincs Kabulban

Vágólapra másolva!
Az UNESCO ázsiai kulturális javakkal foglalkozó szakértője arra hívta fel a figyelmet, hogy veszélybe kerülhet az a felbecsülhetetlen értékű aranytárgyakból álló gyűjtemény, amit a kabuli kormányzói palota pincéiben őriznek hét lakat alatt. A régészek szerint a bombázások is károsíthatják a gyűjteményt, és annak is fennáll a veszélye, hogy a tálibok eladják azt a háborúhoz szükséges pénz előteremtéséhez.
Vágólapra másolva!

A kabuli kormányzói palota pincéiben, tűzálló bunkerben őrzik a tálibok a világ egyik legtekintélyesebb műkincs-gyűjteményét. A felbecsülhetetlen értékű kincs körülbelül 20 ezer aranyból készült darabból áll, szobrok, ékszerek, medálok, dísztűk formájában, közülük nem kevés az időszámítás előtti századokból való. A páratlan kincs létezésére és arra, hogy a tárgyak esetleg veszélyben foroghatnak, az UNESCO ázsiai kulturális javakkal foglalkozó munkatársa, Christian Manhart hívta fel a figyelmet a Timesban megjelent cikkben. A szakértő az ENSZ-hez fordult, azt kérve, hogy valamiképp garantálják a műkincsek fennmaradását.

Manhart attól tart, hogy, a palotára dobott bomba kárt tehet a gyűjteményben, amelynek a létezését 1978-ban fedezték fel szovjet archeológusok Afganisztán északi részén, egy egykori királyi székhelyen. A hetvenes évek végén végzett ásatások során több uralkodói sírból kerültek elő az értékes leletek. Nadzsibullah afgán elnök idejében a tárgyakat hét nagy konténerbe zárták, lepecsételték, és egy sziklaüregben helyezték el a palota alatt, amelyet óriási páncélajtó zárt le. A páncélajtó hét zárának kulcsait hét különböző ember őrizte, közülük hárman, Nadzsibullahhal együtt, azóta meghaltak.

A legendás kincs további sorsáról ellentmondásosak a hírek. Vannak, akik azt állítják, hogy az oroszok tették rá a kezüket, a terrortámadások után viszont mindenki úgy tudja, hogy maga bin Laden őrzi azokat, esetleg Pakisztánba kerültek. Christian Manhart véleménye szerint azonban a jól őrzött kincsek nem vándoroltak sehova, mindmáig eredeti helyükön vannak: "A tálibok többször megkísérelték, hogy megszerezzék a műtárgyakat, de ez idáig nem sikerült nekik".

Utoljára 1993-ban látta a tárgyakat egy régészekből álló nemzetközi kutatócsoport, amikor a föld alatti sziklabarlangban levő tárlókat egy napra megnyitották a tálibok, cáfolva a híreket, miszerint eladták volna a leleteket. Az UNESCO munkatársai szerint azonban elképzelhető, hogy a háborúhoz szükséges pénz előteremtéséhez értékesítik a gyűjteményt.

[origo]