Veszélyben a tárgyszerű tömegtájékoztatás Amerikában

Vágólapra másolva!
Az Újságírók Határok Nélkül nevű nemzetközi szervezet úgy találja, hogy a szeptemberi terrortámadások óta az amerikai sajtó gyakran megsérti a tárgyilagos tájékoztatás alapelvét. A szervezet szerint a hazafiság erősítése érdekében az újságírók sokszor részrehajlóan tálalják az eseményeket a közönségnek.
Vágólapra másolva!

Veszélyben van a sajtószabadság az Egyesült Államokban a szeptemberi terrortámadások óta. Az Újságírók Határok Nélkül elnevezésű szervezet a napokban rávezette Amerikát azoknak az országoknak a listájára, amelyekben a szervezet szerint veszélyben forog a tárgyszerű tömegtájékoztatás. A szervezet úgy találja, hogy a terrorizmus elleni háború során az amerikai sajtó nem tudja részrehajlás nélkül tálalni az eseményeket a közönségnek. "Háborúban egy újságíró optimális esetben nem ért egyet egyik féllel sem, mert az objektív tájékoztatás a feladata" - mondta Fernando Castello, az Újságírók Határok Nélkül elnöke. Az elnök úgy találja, hogy a hazafiság erősítése érdekében az amerikai sajtó, sokszor ügyesen burkolva ezt, máskor durvább formában, egymás után megsérti a tárgyilagos tájékoztatás alapszabályát.

Amerikában is vitát kavart, hogy bejátszható-e Oszama bin Laden videóüzenete a tévéhíradókban, vagy cenzúrázni kell azt, hiszen egy terroristáról van szó. A bejátszás ellenzői között volt az amerikai külügyminiszter és az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója is. A CNN hírtelevízió a politikusok kérésére azonnal le is vette műsoráról a felvételt. A döntést szakmai és nemzetbiztonsági indokokkal magyarázták: bin Laden különleges jelzéseket továbbíthat a felvétel segítségével a világ minden részére - mondták. Az Újságírók Határok Nélkül szervezet azonban az eljárást egyfajta cenzúrának tekinti. Hasonló kínos esetnek tartják azt is, amikor a légicsapások megindítása után a sajtó, alighanem a politikusok nyomására, hosszú napokig nem számolt be arról, hogy a támadásoknak polgári áldozatai is voltak.

[origo]