Djukanovic szerint elismernék Montenegrót

Vágólapra másolva!
Montenegró elnöke szerint a Nyugat elismerné a köztársaság függetlenségét, ha a Jugoszláviától való elszakadásról demokratikus népszavazáson döntenének. Hétfőn ismét találkoznak a jugoszláv, a szerbiai és a montenegrói kormányok képviselői, hogy a szövetségi állam jövőjéről tárgyaljanak. Eddig a tárgyalások nem jártak eredménnyel, mert az álláspontok nem közelednek.
Vágólapra másolva!

Milo Djukanovic, Crna Gora elnöke - a francia államfővel ellentétben - biztosra veszi, hogy a nemzetközi közösség elismerné Montenegró függetlenségét. "Egészen biztos vagyok abban, hogy a nemzetközi közösség, csakúgy mint a többi térségbeli államot, Montenegrót is elfogadja egyenjogú tagjának, ha a montenegróiak a függetlenséget választják" - mondta Djukanovic a BK belgrádi televíziónak.

A montenegrói elnök arra reagált, hogy Jacques Chirac francia államfő belgrádi látogatásakor kijelentette, hogy az Európai Unió nem ismerné el Montenegró függetlenségét.

Lord Russell-Johnston, az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének elnöke viszont az EU hozzáállását: szerinte mindenkinek el kell ismernie Montenegró önállóságát, ha egyértelmű lesz a demokratikus módon megrendezett függetlenségi népszavazás eredménye.

Hétfőn Belgrádban újra kezdődnek a tárgyalások a jugoszláv, a montenegrói és a szerb politikai vezetők között a szövetségi állam jövőjéről. A megbeszéléseken részt vesz Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai vezetője, de - hangsúlyozottan - nem közvetítőként.

Djukanovic szerint a megbeszéléseket január végéig lezárhatják, ha építő párbeszéd alakul ki a tárgyalópartnerek között. Crna Gora "a legjobb kapcsolatokat" kívánja kiépíteni Szerbiával, de nemzetközileg elismert, független államként, mondta az elnök. Szerinte a szövetség jövőjét úgy kell rendezni, hogy ne csorbuljanak egyik jugoszláv tagköztársaság polgárainak érdekei sem.

"Montenegró nem különválást akar, hanem meg akarja tenni az első lépést olyan új típusú balkáni integráció felé, amely európai jellegű szövetséget jelent" - mondta Djukanovic. Hozzátette, hogy a Jugoszlávián belüli kapcsolatok felülvizsgálata nem határrevíziót jelent, továbbá azt sem, hogy az egyik tagköztársaság polgárai útlevéllel és vízummal juthatnak majd be a másik ország területére. Ezek az állítások "manipuláló politikusoktól" származnak - mondta Djukanovic.

Korábban:

Az EBESZ egységes Jugoszláviát akar