Megszavazták a vajdasági autonómia visszaállítását

Vágólapra másolva!
Megszavazta a szerbiai parlament a Vajdasági autonómia visszaállítását. A törvénycsomagot a kormány módosító indítványaival fogadták el. A vajdasági pártok nem maradéktalanul elégedettek, de kompromisszum nélkül a törvény elbukhatott volna.
Vágólapra másolva!

Nyolcnapos vita után a szerbiai parlament hajszálnyi szavazattöbbséggel elfogadta a vajdasági autonóm hatáskörök visszaszolgáltatásáról szóló törvénycsomagot: 118 képviselő támogatta a törvényt, 72 ellenezte, 42 képviselő pedig tartózkodott. A jogszabály a hatályos szerbiai alkotmány keretein belül 24 államigazgatási területen adja vissza a Vajdaságnak azokat a jogköröket, amelyeket a milosevici rendszer vett el a tartománytól.

Tartományi jogkörbe kerül vissza a vízgazdálkodás, a környezetvédelem, az egészségügy, az oktatás (ezen belül a középiskolai alapító jogok gyakorlása). A Vajdaság visszakapja a művelődési intézmények alapító jogainak gyakorlását, a sportszervezetek és -létesítmények felügyeletét is. A egészségügyi, a nyugdíj- és rokkantbiztosítási, illetve a munkaerő-piaci alap továbbra is a köztársasági alapok részeként fog működni, de a gazdálkodásuk tartományi ellenőrzés alá kerül.

A vajdasági költségvetés az eddiginél nyolcvanszor több bevételhez jut, amiből önállóan finanszírozzák majd a tartományi hatáskörbe tartozó közszolgáltatásokat.

A törvénycsomag elfogadását éles politikai vita előzte meg, jórészt amiatt, hogy a szerb kormány összesen harminc módosító indítványt nyújtott be a törvénytervezethez, amelyek közül néhány elfogadhatatlan volt a vajdasági pártok számára. A Vajdasági Szociáldemokrata Liga (LSV) és a Vajdasági Reformpárt (RV) azzal fenyegetőzött, hogy nem szavazza meg a törvényt. Hosszas huzavona után - az MTI értesülése szerint jórészt Kasza József, szerbiai miniszterelnök-helyettes, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökének közbenjárására - az LSV és az RV végül beadta a derekát, és a VMSZ-szel azonos álláspontra helyezkedett, miszerint a kormány módosító indítványait meg kell szavazni, ellenkező esetben - a jelenlegi parlamenti viszonyok miatt - a törvény megbukik.

A törvénycsomagban végül is bennmaradt két, a vajdasági pártok által hevesen bírált módosítás, amely szerint a tartomány alapíthat saját erdőgazdaságot és saját rádió-televíziót, de nem pontosítja, hogy a megalakuló két tartományi intézmény a jelenleg egységes szerb közvállalatok részét képezi-e.

A vajdasági politikusok egyöntetű álláspontja szerint a törvénycsomag csak részben adja vissza a milosevici érában megnyirbált tartományi hatásköröket, s a tényleges autonómiát csak egy európai mércével mérve is elfogadható köztársasági alkotmány adná vissza.

A majdani autonómia esetén például a tartományi törvényhozás a köztársasági parlamenttel "egyenrangú" törvényeket hozna: a tartományi jogszabályokat nem kellene összhangba hozni a köztársasági törvényekkel, hanem csak az alkotmánnyal. A hatásköri törvény nem ad lehetőséget a tartomány számára, hogy önálló adópolitikát folytasson, az adóbevételek továbbra is "kerülő úton", Belgrádon keresztül folynak majd vissza a tartományban. Ezen is csak új alkotmány elfogadásával lehet változtatni.

Korhecz Tamás vajdasági kisebbségügyi miniszter szerint a hatásköri törvény nem jelent hosszú távú garanciát a Vajdaság számára, mivel a köztársasági parlament egyszerű többséggel bármikor eltörölheti.

Korábban:

A szerb parlament elfogadta a Vajdaság autonómiatörvényét

Meghiúsulhat a Vajdaság autonómiatörvénye

Megszavazhatja a vajdasági omnibusztörvényt a szerbiai parlament

A Vajdaság közelebb került az autonómiához