Milosevic: a NATO követett el háborús bűnöket

Vágólapra másolva!
Folytatódott a Milosevic-per a hágai Nemzetközi Törvényszéken. A volt jugoszláv elnök bevezető nyilatkozatában továbbra is politikai érvekkel operál, és nyugati politikusokat kíván beidézni. A szerbiai állami tévé szerint a jugoszláv kormány megfigyelői státust kért a Törvényszéktől.
Vágólapra másolva!

Milosevic csütörtökön már bejelentette, hogy tanúként kívánja beidéztetni Jacques Chirac francia államfőt.

A törvényszék szabályzata szerint mind a vád, mind a védelem képviselőinek jogában áll tanúk meghallgatását kezdeményezni. Amennyiben a bírák helyt adnak a kérésnek, a megnevezettek kötelesek megjelenni. Ha nem hajlandók, a törvényszék elvileg a nemzetközi jog teljes súlyát latba vetheti beidéztetésük érdekében, de csak jogi lépéseket tehet. Ezeknél közvetlenebb kényszerítő eszközök nem állnak rendelkezésére.

Az előző napon kezdett bevezető nyilatkozatát Milosevic pénteken a NATO Jugoszlávia elleni "háborús bűncselekményeinek" apró részletekbe menő, több tucatnyi fotóval illusztrált ostorozásával folytatta.

Milosevic azzal vádolta a NATO-t, hogy polgári célpontokat bombázott, és a támadások egy részét szándékosan éjszaka hajtotta végre, hogy nagyobb legyen az áldozatok száma. A felvételeket kommentálva az áldozatok többségének a nevét és a születési idejét is megemlítette. Hosszasan sorolta a településeket, amelyekre szerinte indokolatlanul mértek csapást, mert semmilyen katonai célpontot nem rejtettek.

Elidőzött a légi hadjárat azon epizódjánál, amikor találat érte Kína belgrádi nagykövetségét. Szerinte ez már csak azért sem lehetett véletlen, mert az épület nyílt területen van, és számos diplomata járt oda, akik mindenről részletesen beszámolnak kormányuknak. "Hihető-e, hogy ezek a diplomaták nem tudták pontosan megmondani, hol van a követség?" - tette fel a kérdést Milosevic, kétségbe vonva a NATO hivatalos magyarázatát, miszerint az épületet tévedésből bombázták, mert pontatlan adatokat kaptak a hírszerzéstől.

A volt jugoszláv elnök bevezető nyilatkozatának legnagyobb részében vádlóként lépett fel. Azt igyekezett bizonyítani, hogy nem ő, hanem a NATO követett el háborús bűncselekményeket, sőt népirtást és sértette meg a genfi konvenciókat az 1999-es koszovói konfliktus idején. "Szeretném tudni, miféle törvényszék az, amely nem hajlandó felelősségre vonni a NATO-országok és vezetőik által elkövetett bűncselekmények felelőseit?" - kérdezte.

A koszovói albánok tömeges menekülése szerinte "illúzió" volt. "A határokon kamerák százai várták őket, hogy bemutassák a szerbek bűntetteit" - jelentette ki.

Milosevic hétfőn folytatja

A tárgyalás szünete előtt rövid szóváltás támadt Milosevic és Richard May, az elnöklő bíró között. Milosevic úgy vélte: a törvényszék nem korlátozhatja az álláspontja ismertetéséhez szükséges időt, és közölte, hogy nyilatkozatának körülbelül a felénél tart.

May bíró kijelentette, hogy a törvényszék meghatározza meg, mennyi időt kaphat. Emlékeztetett, hogy az ügyészeknek is két napjuk volt bevezető nyilatkozatuk megtételére. A tárgyalás elnapolása előtt mégis hozzájárult, hogy Milosevic hétfő délelőtt 10 óráig folytathassa nyilatkozatát.

Megfigyelő státus a jugoszláv kormánynak?

A szerbiai állami tévé értesülései szerint a jugoszláv kormány megfigyelői státust kért a hágai Nemzetközi Törvényszéktől a Milosevic-per első napján. Az RTS szerint Belgrád azt is kérvényezte, hogy kapjon betekintést minden fontos iratba, amely a volt jugoszláv elnök elleni per tárgyát képezi.

Vojin Dimitrijevic nemzetközi jogász nem lát kivetnivalót a kormány döntésében: Milosevic jugoszláv állampolgár, és reá is vonatkozik az ártatlanság vélelme. "Ha a hír igaz, üdvözlöm a jugoszláv kormány döntését. Ellenzem azonban, hogy az állam besegítsen a védelemben, mivel Hágában Milosevic személyes felelősségét firtatja" - mondta Dimitrijevic, aki politikai üldözött volt a Milosevic-korszakban, és jelenleg a Szerbiai Polgári Szövetség egyik vezetője.

Jugoszláviában a Milosevic-per kapcsán vita bontakozott ki a szerbiai kormánykoalíción belül arról, hogy az állam ülhet-e tétlenül, amikor a volt államfő ellen folyik a per. Dragoljub Micunovic, a jugoszláv parlament elnöke szorgalmazta, hogy állami jogászcsoport segítse Milosevic védelmét.

Korábban:

Milosevic a Clinton-kormányt hibáztatja