A WTC Boeing-biztosnak épült

Vágólapra másolva!
A World Trade Center épületszerkezetéről a szeptember 11-i támadás óta vitatkoznak a szakemberek. Néhányan állítják, hogy a tornyok a támadás erősségéhez képest sokáig állva maradtak, ugyanakkor vannak olyan építészek, akik szerint a biztonságosabb épületszerkezet több száz ember életét menthette volna meg.
Vágólapra másolva!

A hivatalos vizsgálat vezetője szerint a WTC-tornyok a támadás erősségéhez mérten "megtették, amit lehetett", és viszonylag sokáig állva maradtak. Ugyanakkor más építészmérnökök állítják: több erősebb anyag használata megmenthette volna azoknak az életét, akik a felső szinteken rekedtek, majd az összeeső toronnyal együtt zuhantak le. Ez a téma azért tart számot nagy érdeklődésre, mert a WTC épülésekor teljesen új módszereket alkalmaztak, és az épületnek hatása volt a későbbi toronyházak építészetére is.

"A tornyokat úgy terveztem, hogy ellenálljanak egy Boeing 707-es ütközésének" - mondta a BBC-nek Leslie Robertson, a WTC-tornyok tervezője. A tervező ugyanakkor bevallotta, hogy a teli üzemanyagtartályra nem számított, és - a vizsgálatok szerint - a tornyok összeomlását a felrobbanó üzemanyag okozta.

Mindkét toronynak erős külső acélváza volt, de egyik sem volt olyan erős, hogy egyedül meg tudott volna állni, a stabilitásuk kulcsa az az acélszerkezetű folyosó volt, ami összekötötte őket. Amikor egyértelmű lett, hogy a tornyokat összekötő folyosó megsemmisül, akkor vált biztossá, hogy a tornyok összeomlanak.

A gépek becsapódása után, amikor a tornyok még álltak, azoknak volt esélyük a menekvésre, akik a becsapódási szint alatt tartózkodtak. Azok közül, akik a becsapódott gépek felett voltak, összesen négy ember élte túl a tragédiát.

Korábban: