Belgrád közeledik a NATO-hoz

Vágólapra másolva!
A jugoszláv legfelsőbb védelmi tanács hétfői ülésén hivatalosan is döntés született arról, hogy Belgrád csatlakozni szándékozik a NATO békepartnerségi programjához. A testület belgrádi ülésén a jugoszláv, a szerbiai és a montenegrói elnök, a jugoszláv kormányfő, a védelmi miniszter, a hadsereg vezérkari főnöke, valamint a védelmi tanács titkára vett részt.
Vágólapra másolva!

A legfelsőbb védelmi tanács ülése után Vojislav Kostunica jugoszláv államfő katonai hivatala közleményt adott ki, amely szerint a testület támogatja azt a kezdeményezést, hogy Jugoszlávia csatlakozzék a NATO békepartnerségi programjához. A védelmi tanács megbízta a szövetségi kormányt: mihamarabb kérje ki ezzel kapcsolatosan a parlament véleményét, hogy mielőbb megkezdődhessenek a csatlakozási tárgyalások.

A védelmi tanács elfogadta Nebojsa Pavkovic vezérkari főnök jelentését a hadseregreform első szakaszának végrehajtásáról, amelynek során megszűntek a hadsereg-parancsnokságok és a katonaság hadtestekbe szerveződött. A témabőség okán a testület nem fejezte be ülését, ezért egy hét múlva folytatódik a tanácskozás, amelyen szó lesz a kémtevékenységgel vádolt Momcilo Perisic szerbiai miniszterelnök-helyettes letartóztatása után kialakult helyzetről, és tárgyalnak a hadsereget érintő pénzügyi és személyi kérdésekről is.

A belgrádi tömegtájékoztatásban a nap folyamán olyan hírek láttak napvilágot, hogy Vojislav Kostunica államfő javasolta a tanácsnak Pavkovic leváltását, de az elnöki kabinet közleménye ilyesmiről nem tesz említést. Katonapolitikai elemzők és a szerbiai kormánypolitikusok egyöntetű véleménye szerint Jugoszlávia nem csatlakozhat a békepartnerségi programhoz, amíg az a Pavkovic a vezérkari főnök, aki a fegyveres erők élén állt a NATO Jugoszlávia elleni légicsapás-sorozata idején. Zoran Djindjic szerb kormányfő a védelmi tanács ülésével egy időben emlékeztetett arra: a szerbiai kormánykoalíció idestova másfél éve követeli az államfőtől, hogy váltsa le Pavkovicot.

Korábban:

Holland segítség Jugoszláviának