Azonosították a felrobbant kamion sofőrjét Tunéziában

Vágólapra másolva!
Azonosították a Dzserba szigetén felrobbant teherautó sofőrjét. A tunéziai La Marsza zsinagóga védelmét megerősítették. A tunéziai kormány állítólag diplomáciai csatornákon keresztül ismerte be, hogy a robbanás valójában a zsinagóga elleni merénylet volt.
Vágólapra másolva!

Azonosították a tunéziai hatóságok annak a teherautónak a sofőrjét, amely április 11-én a Dzserba szigeti zsinagóga épülete előtt robbant fel. Az AFP jelentése szerint a sofőr korábban családjával a dél-franciaországi Lyonban élt. Nevét egyelőre nem hozták nyilvánosságra.

A Libération szerint a tunéziai fővárostól 20 kilométerre fekvő La Marsza zsinagógája körül hétfő hajnalban megerősítették a védelmet.

A tunéziai kormány és diplomáciai csatornákon keresztül elismerte, hogy a múlt csütörtöki dzserbai robbanás merénylet volt - jelentették német rádió- és tv-állomások. A Deutschlandfunk rádió és az n-tv szerint Zin el-Abidin ben Ali tunéziai elnök levélben fordult a francia és a német kormányhoz, és ebben közölte: a Dzserba szigeten történt robbanás feltehetően merénylet volt. A berlini külügyminisztérium egyelőre nem erősítette meg a hírt.

A párizsi Libération szerint is négynapi habozás után ismerte be ben Ali államfő, hogy nem lehet kizárni a merényletet. A német és francia turisták tömegeit fogadó észak-afrikai arab ország vezetője eddig következetesen tagadta, hogy a 15 áldozattal járó robbanást terrorakció okozhatta. A lap szerint az elnökre olyan erős német nyomás nehezedett, hogy nem volt más választása, mint beismerni a robbanás legvalószínűbb verzióját, amit egyébként a helyszíni szemtanúk többsége is alátámasztott.

A tunéziai elnöknek egyébként nem lehettek nagyon kétségei a dolog természetét illetően, véli a lap annak alapján, hogy Ali már az első érdeklődéseket is sajátosan igyekezett elhárítani: "Nehéz lesz információhoz jutni, miután az ügy kivizsgálását a hadsereg vette a kezébe".

A Libération megjegyzi, hogy a francia hatóságok magatartása radikálisan elüt a német megközelítéstől. Párizs megértéssel kezeli, hogy Tunézia vonakodik nyilvánosan vállalni a terrorakció beismerését, ami katasztrofális hatást gyakorolhat az ország idegenforgalmára. A turizmusra építő észak-afrikai kis arab állam érthető módon szeretné megőrizni a magáról eddig kialakított "toleráns és békés" ország képét.

A tuniszi beismerés valószínűleg az al-Kudsz al-Arabi című, Londonban szerkesztett lapban megjelent levélnek köszönhető. A levélben az al-Kaida bejelentette: emberei követték el a dzserbai Griba zsinagóga elleni robbantást. Indoklásuk szerint a merénylet visszavágás volt a palesztin autonóm területek ellen irányuló izraeli katonai akciókért.

A tévében nyilatkozó német terrorizmus-szakértő, Rolf Tophoven szerint a duisburgi letartóztatás megerősítette: Németország területén számos olyan "alvó" terrorista akad, akik képesek és készek terrorcselekmények végrehajtására, illetve támogatást nyújtanak a szélsőséges csoportok akcióihoz. A tavaly szeptemberi merényletek óta a német bűnüldöző szervek is többször nyilatkozták ugyanezt.

Tophoven szerint nem lepte meg a terroristák beismerése, az utóbbi napokban ugyanis egyre több jel utalt arra, hogy merénylet történt Dzserbán. "A terroristák rettenetes logikájából következik, hogy zsidó létesítményt, egy zsinagógát szemelnek ki célpontként. A merénylet pontosan illeszkedik az al-Kaida csoport stratégiájába" - mondta Tophoven.

A szakértő szerint a tunéziai hatóságok igyekeztek gyorsan eltüntetni minden nyomot a Griba zsinagóga környékén, ezért a helyszínre érkező német nyomozók alig találtak értékelhető nyomokat.

"Mindez arra vall, hogy Tunézia gazdasági okokból, mivel a turizmus a fő bevételi forrása, nem engedhette meg magának, hogy beismerje: merénylet történt. A tények azonban, köztük a duisburgi letartóztatás, ellentmondanak a korábbi tuniszi állításnak" - mondta Tophoven.

Korábban:

Őrizetbe vették a tunéziai merénylő cinkosát

Robbanás egy tunéziai zsinagóga közelében