Titkosszolgálati reform Lengyelországban

Vágólapra másolva!
Lengyelországban elfogadták a titkosszolgálatok reformjáról szóló törvényt. Az ellenzék szerint a szolgálatok a politika befolyásolhatja, a volt kommunista ügynökök pedig visszakerülhetnek a testületbe.
Vágólapra másolva!

A lengyel parlament alsóháza, a szejm elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely megszünteti az eddigi polgári titkosszolgálatot, az Államvédelmi Hivatalt (UOP), és helyette létrehozza a Belbiztonsági (ABW), illetve a Hírszerzési Ügynökséget (AW).

A javaslat mellett szavazott a három kormánypárt, egyöntetűen elutasította viszont a teljes ellenzék. A vita idején a koalíció azzal érvelt, hogy a reform javítja a titkosszolgálatok tevékenységének és kiadásainak ellenőrzését. Az ellenzék úgy véli: a szolgálatok a politika befolyása alá kerülnek, és gyengül a parlamenti ellenőrzésük.

Az eredeti tervezet értelmében a reform kiterjedt volna a katonai titkosszolgálatra (WSI) is, ám az végül szinte érintetlen maradt, bár a Hírszerzési Ügynökség néhány feladatot és több tucat munkatársat átvesz tőle.

A Belbiztonsági Ügynökség az elhárítással és a legsúlyosabb bűnözéssel, a terrorizmus elleni harccal, az alkotmányos rend védelmével, a köztisztviselői korrupcióval foglalkozik majd, míg a Hírszerzési Ügynökség kizárólagos feladata lesz a külföldi hírszerzés. A katonai hírszerzést a nemzetvédelmi tárca alá rendelik.

A két új ügynökséget polgári személyek fogják irányítani, akik közvetlenül a miniszterelnök alárendeltségébe tartoznak majd.

A törvény megkönnyíti a titkosszolgálati káderállomány cseréjét. A vezető kormánypárt, a Baloldali Demokratikus Szövetség állítólag az UOP-állomány 5-15 százalékának elbocsátására készül, vagyis több száz, főleg fiatal hivatalnok veszíti el állását. Helyükre az egykori kommunista titkosszolgálat, a Biztonsági Szolgálat (SB) volt munkatársai, illetve az UOP-nek azok a dolgozói kerülnének, akik az előző, Jerzy Buzek vezette jobboldali kormány idején önként távoztak a szolgálattól, vagy elbocsátották őket.

A kormány állítja, hogy a volt kommunista titkosszolgálatnak azok a munkatársai, akik a rendszerváltozás után, 1990-ben negatív minősítést kaptak, nem kerülhetnek vissza az új ügynökségekhez. A kormánypártok ennek ellenére elutasították azt az ellenzéki javaslatot, hogy a törvénybe foglalják bele az ilyen személyek visszavételének tilalmát.

A szejm által jóváhagyott törvény a szenátus elé kerül, ahol a bő kormánytöbbség miatt gyors elfogadásra számíthat.