Német-cseh-szlovák vita a Benes-dekrétumokról

Vágólapra másolva!
Edmund Stoiber német kancellár-jelölt szerint Csehországnak problémákat okozhat az Európai Uniós csatlakozáskor, ha nem törli el a Benes-dekrétumokat. Cseh és szlovák politikusok azonban elképzelhetetlennek tartják a dekrétumok visszavonását.
Vágólapra másolva!

Edmund Stoiber Bajorország miniszterelnöke, és a szeptemberi német választások jobboldali kancellár-jelöltje szerint nem feltétele a cseh EU tagságnak a Benes-dekrétumok visszavonása, "azonban jelentős módon végig fogja kísérni az Európai Unió bővítési folyamatát".

A dekrétumok a második világháború után születtek, az akkor még létező Csehszlovákiában. A törvény alapján több mint hárommillió németet és több mint százezer magyart telepítettek ki Csehszlovákiából, vagyonukat pedig kárpótlás nélkül lefoglalták. A törvény Csehországban és Szlovákiában is érvényben van. Ugyan Magyarországnak és Németországnak sincsenek anyagi követelései, a csehek és a szlovákok nemzeti büszkeségük sérülésén túl azért sem akarják visszavonni a törvényeket, nehogy kárpótlási perek milliói tegyék bizonytalanná a két ország helyzetét.

Stoiber szerint minél hamarabb szembe kellene néznie Csehországnak a múltjával, és vissza kellene vonnia a dekrétumokat. Szerinte az európai értékekkel ellentétes egy ilyen törvény hatályban tartása. A közelmúltban Orbán Viktor magyar miniszterelnök is szorgalmazta a dekrétumok visszavonását.

A cseh politikusok azonban nem hajlandók tárgyalni a törvény visszavonásáról. Václav Klaus, a Csehországban második legerősebb párt, a Polgári Demokrata Párt elnöke egyenesen úgy fogalmazott, hogy pártja csak akkor fogja támogatni EU-csatlakozást, ha biztosítékot kap, hogy a Benes-dekrétumok után kialakult jogi viszonyok megmásíthatatlanok.

Ján Carnogursky szlovák igazságügyminiszter hétfőn megerősítette, Szlovákia sem fogja törölni a dekrétumokat. Az általa vezetett minisztérium hamarosan egy tanulmányt fog közölni, mely bemutatja, milyen hatása van a dekrétumok érvényességének. Carnogursky szerint a törvény alapján senki sem szenved hátrányt Szlovákiában. Úgy véli, megengedhetetlen, hogy Csehországot és Szlovákiát az Európai Unió megkülönböztesse a csatlakozási tárgyalásokkor.