Moszkva műkincseket adott vissza Németországnak

Vágólapra másolva!
Oroszország a második világháború után az egykori Szovjetunióba szállított műkincseket szolgáltatott vissza Németországnak. A több mint száz középkori színes templomi ólomüvegablakot szombaton adták át a kelet-németországi Frankfurt egyházközségének.
Vágólapra másolva!

A 111 darab, tizennegyedik századi műkincset tartalmazó 22 konténert Julian Nida-Rümelin kulturális ügyekkel foglalkozó német államminiszter adta át az Odera menti városban működő Marienkirche egyházközség vezetőinek. Az 1360-1370 között készült színes ólomüvegablakokon bibliai témákat ábrázoltak az alkotók.

A második világháború idején - 1943-ban - a náci Németország hatóságai Potsdamba menekítették a műkincseket, de a háború után, 1946-ban a megszálló szovjet csapatok elvitték őket, s végül a szentpétervári Ermitázsba kerültek. A kincsek most innen kerültek vissza Frankfurtba.

Az orosz törvényhozás alsóháza év elején törvényben engedélyezte a különösen nagy történelmi, művészi és tudományos értékkel bíró műkincsek visszaszolgáltatását. A duma ezzel precedenst teremtett arra, hogy Németországnak törvény alapján juttatnak vissza műalkotásokat.

Nida-Rümelin, valamint Matthias Platzeck branderburgi tartományi miniszterelnök és Wolfgang Huber berlin-branderburgi püspök az egyedülálló műkincsek visszaszolgáltatásáért köszönetét fejezte ki az orosz kormánynak és személy szerint Vlagyimir Putyin orosz elnöknek - jelentette az ITAR-TASZSZ.

A műalkotásokat a következő két évben restaurálják, s a munkálatokban feltehetőleg orosz szakértők is részt vesznek.