A November 17. gyászos júliusa

Vágólapra másolva!
Elkezdte a görög rendőrség a November 17. terrorszervezet felszámolását. Rövid idő alatt letartóztatták több tagját, amire a csoport 1975-ös megalakulása óta nem volt példa. Az első jelentésekből úgy tűnik, hogy az egyik legtitkosabb és leghatékonyabb terrorszervezet jóformán családi vállalkozásként működött.
Vágólapra másolva!

Nemzetközi együttműködés és a vakszerencse segítette a görög rendőrséget abban, hogy súlyos csapást mérjen az évtizedekig megfoghatatlan November 17. (17N) terrorcsoportra.

A tűzoltóság helikoptere július 17-én, szerdán landolt az Égei-tengerben fekvő Lipszi szigeten. A gép utasai azonban nem tűzoltók, hanem a rendőrség terrorellenes alakulatának tagjai voltak, akik Európa legtitokzatosabb illegális szervezete után nyomoztak.


Forrás: MTI


Giotopulosz ma
MTI


Az először 1975-ben jelentkező csoportot 23 politikai gyilkossággal gyanúsítják. A 17N házi oltárán Che Guevara a főalak. Jobbján Karl Marx, balján Arisz Valuhiotisz, a görög partizánok II. világháborús és polgárháborús vezetőjének fényképe látható. Névválasztásával a csoport az 1973-as athéni diáklázadás előtt tisztelgett. A Görögországot 1967. és 1974. között kormányzó katonai diktatúra ellen 1973. november 17-én lázadtak fel az egyetemisták: 20 diák meghalt, amikor a hadsereg a műszaki egyetem ellen vetette be tankjait.



A szombaton őrizetbe vett ingatlankereskedőkről is feltételezik, hogy a 17N tagjai. A rendőrség szerint Konsztantinosz Karacolisz beismerte, hogy rablásokban és pokolgépes merényletek végrehajtásában vett részt, Irakisz Kosztarisz viszont tagadta, hogy köze lenne a terroristákhoz - jelentette az MTI.

A letartóztatási hullám áttörést jelent a terrorszervezet ellen vívott harcban. Az első elemzések szerint ez a vég kezdete a November 17. számára. Elképzelhető, hogy a még szabadlábon lévő tagok vagy a szimpatizánsok végrehajtanak pár akciót, de a 17N túl van csúcspontján - írták görög lapok.

Hrisztosz Protopapasz kormányszóvivő szerint a rendőrség most lezárhatja a politikai gyilkosságok és más múltbéli bűncselekmények aktáit.

A nyugati diplomaták azonban óvatosabbak, úgy vélik, meg kell várni a tárgyalásokat és ítéleteket - írta a The Washington Post.