Nyolc hónapot késett az al-Kaida felszámolásának terve

Vágólapra másolva!
Az amerikai elnökváltás miatt nyolc hónapig kallódott az asztalfiókokban az Egyesült Államok által az al-Kaida terrorszervezet felszámolásra kidolgozott terv, amelyet csak egy héttel a tavaly szeptember 11-i terrortámadások előtt hagytak jóvá - állította vasárnap a Time amerikai hírmagazin.
Vágólapra másolva!

A Reuters hírügynökség által ismertetett lapbeszámoló szerint a tervet még Bill Clinton elnökségének utolsó napjaiban dolgozták ki és 2001 első napjaiban bemutatták az új elnök, George W. Bush nemzetbiztonsági főtanácsadójának, Condoleezza Rice-nak is. A tervet Richard Clarke dolgozta ki, aki már dolgozott az első Bush-kormányzatnak, majd Clinton elnöksége idején a Fehér Ház fő terrorizmus-szakértőjévé lépett elő.

A tervezet azonban az elnökváltással járó átmeneti időszak áldozatává vált: az új Bush-kormányzat ugyanis a terrorista fenyegetés tekintetében felülvizsgálta elődje politikáját és a Clarke által körvonalazott javaslatok csak tavaly április végén kerültek a legfelsőbb szintű döntéshozó személyek elé.

A Time kormányzati forrásból származó értesülése szerint a tervezet nem az al-Kaida visszaszorítását, hanem egyenesen annak felszámolását irányozta elő. A tervet végül csak szeptember 4-én hagyták jóvá Bush nemzetbiztonsági ügyekben illetékes munkatársai - egy héttel az előtt, hogy az eltérített repülőgépeket vezető öngyilkos merénylők akcióinak következtében csaknem háromezer ember veszette életét New Yorkban és Washingtonban.

A hírmagazin beszámolt arról is, hogy bár Washingtont tavaly nyáron mind jobban aggasztotta egy, az amerikai érdekeltségek elleni küszöbön álló, súlyos terrorista támadás veszélye, döntés mégsem született arról, hogy Predator típusú pilóta nélküli felderítő repülőgépet vezényeljenek Afganisztán fölé - pedig talán ez lehetett volna a legalkalmasabb hírszerzési eszköz annak kiderítésére, hogy mi folyik az Oszama bin Laden terroristavezér által fenntartott terrorista kiképző táborokban.

Clarke javaslatai az al-Kaida-sejtek szétverését és azok tagjainak őrizetbe vételét, az al-Kaida tevékenységének pénzügyi alapjaival szembeni módszeres fellépést irányoztak elő, valamint a terrorizmus elleni harchoz nyújtandó amerikai segítséget azon országok számára, amelyekben az al-Kaida működött. Clarke javasolta az afganisztáni titkos műveletek nagyszabású kiszélesítését is, hogy felszámolják azt a védettséget, amelyet az al-Kaida az országot akkoriban uraló fanatikus muzulmán tálibok jóvoltából élvezett.