Csecsen szakadárok végezhettek a határőrökkel

Vágólapra másolva!
Az orosz fegyveres erők biztosak abban, hogy csecsen szakadár fegyveresek végeztek azzal a 8 orosz határőrrel, akiknek holttestét szombaton fedezték fel Ingusföldön, az orosz-grúz határ nazranyi körzetben. A 10 tagú járőrcsapat két tagját nem találják a hatóságok, feltételezések szerint őket túszként magukkal hurcolták a támadók, minden bizonnyal grúz területre.
Vágólapra másolva!

A határőrosztag péntek este vette fel a szolgálatot, és amikor nem jelentkeztek be a megadott időpontban, felderítőket küldtek felkutatásukra. A holttesteket a hegyekben találták meg, a járőröket valószínűleg kelepcébe csalták támadóik.

A grúz fegyveres erők jelezték, hogy a napokban hadműveletet indítanak a Pankiszi-szorosban fellelhető csecsen szakadár fegyveres csoportok és köztörvényes bűnbandák ellen. Moszkva kételkedik az ilyen irányú grúz szándékban, az orosz fél nem csak Tbiliszi elszántságát kérdőjelezi meg a terroristaellenes harc területén, hanem azt az álláspontot képviseli, hogy a szoros megtisztítása nem valósítható meg orosz közreműködés nélkül - erről viszont a grúz vezetés hallani sem akar.

Az orosz kormány egyelőre nem reagált arra, hogy George W. Bush amerikai elnök elítélte az orosz légierő állítólagos bombatámadását a Pankiszi-szorosban. A grúz légtér megsértését Tbiliszi jelezte, és az orosz bombatámadást az EBESZ megfigyelői is megerősítették. Vasárnap azt közölte az orosz Eho Moszkvi rádió orosz légügyi szakértőkre hivatkozva, hogy a bombázást a térségben jelenleg nagyszabású hadgyakorlatokat tartó grúz hadsereg is végrehajthatta. A Fehér Ház állásfoglalásában szót emelt a csecsenföldi konfliktus politikai rendezése mellett is, ami Washington szerint egyben megoldaná Moszkva és Tbiliszi konfliktusát.

A Pankiszi-szorosban évek óta jelentős bázisai vannak a csecsen szakadároknak, Moszkva vádja szerint Grúzia gyakorlatilag elvesztette szuverenitását az említett terület felett. Az összecsapások nyáron rendszeressé váltak az orosz határőrök és a behatoló fegyveresek között. Több moszkvai politikai tényező orosz beavatkozást sürgetett, bár hangsúlyozva, hogy erre csak az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazásával kerülhetne sor. Néhány hónappal ezelőtt felmerült a közös grúz-amerikai fellépés lehetősége is, mivel titkosszolgálati információk szerint al-Kaida-terroristák is bujkálnak a hegyes vidéken.