Elnökválasztás Szerbiában: szövetségesek egymás ellen

Vágólapra másolva!
A szeptember 29-i választáson esélyes két elnökjelölt párharca folytatása annak a küzdelemnek, amely közel két éve jellemzi a szerbiai belpolitikát, és megakadályozza a mélyreható reformokat. Az új elnök megválasztása nem oldja meg a válságot, csupán új színnel gazdagítja majd a politikai káoszt. A rendezés nem kezdődhet el addig, amíg meg nem választják az új szerbiai és montenegrói parlamentet, illetve meg nem állapodnak a két tagköztársaság leendő együttműködéséről - Makai József jelentése Szerbiából.
Vágólapra másolva!

Nem várnak sokat Szerbia leendő, új elnökétől a mitrovicai szerbek. A gyakorlatilag szerb-albán részre osztott koszovói város hídjainál az úgynevezett hídőrség tagjai arra ügyelnek, hogy az Ibar folyón át nagy számban - és váratlanul - ne keljenek át albánok az északi, szerb negyedekbe.

"Ha jelölteti magát, valószínűleg Kostunicát támogatjuk majd", mondja a hídőrség egyik vezetője. "Ő legalább fogadja képviselőinket, és nyilatkozataiban is megemlít minket." A névleg még Jugoszláviához, illetve Szerbiához tartozó terület 1999 júniusa - a NATO légicsapásainak befejezése - óta az ENSZ ideiglenes igazgatása alatt áll. A nemzetközi protektorátus mellett a KFOR, a NATO vezette békefenntartó alakulatok is Koszovóban állomásoznak.

A koszovói szerbek azután sem lélegeztek fel, amikor döntésének többhetes lebegtetése után Vojislav Kostunica, Jugoszlávia elnöke bejelentette, indul a szerbiai elnökválasztáson. Pártja, a Szerbiai Demokrata Párt (DSS) is támogatja jelöltségét. Szerbiában szeptember 29-ére írták ki az elnökválasztás első fordulóját.

A mitrovicai hídőrnek nincsenek illúziói, az új belgrádi elnök sem csatolja vissza a tartományt. A koszovói szerbek páholyból szemlélik majd a választási kampányt, amelynek egyik témája az ő sorsuk is lesz. Korántsem meghatározó témája azonban: Szerbiának számos más, életbevágó és azonnal megoldandó problémája is van.