Százezres londoni tüntetés a falkavadászatért

Vágólapra másolva!
Vidéki tüntetők százezrei lepték el London központját, hogy tiltakozzanak egy régi angol hagyomány, a falkavadászat betiltása miatt, valamint a kormányzó Munkáspárt politikája ellen.
Vágólapra másolva!

Több mint négyszázezer ember vonult fel vasárnap London központjában, hogy tiltakozzék a falkavadászat betiltása, a vidék életének ellehetetlenülése ellen. A legkülönfélébb érdekvédelmi csoportok alkotta Vidék Szövetsége felhívására megrendezett békés tüntetés több mint nyolc órán át bénította meg a brit főváros központját - a résztvevők két menetben a Hyde Park sarkától, illetve a Temzét a londoni Citynél átszelő Blackfriers hídtól vonultak a brit parlament épületéhez.

Az eredetileg a falkavadászat betiltatása elleni tiltakozásnak szánt felvonulás a munkáspárti kormány vidékpolitikája elleni nagyszabású tüntetéssé változott "Szabadság és megélhetés" jelszó alatt. "Mentsük meg gazdaságainkat!", "Vadássz!", "Város és falu, nem a város (uralma) a falu fölött!", "Vegyél brit terméket!" - hirdették a felvonulók táblái.

A menetek útját több helyen az állatvédő csoportok ellentüntetései kísérték, ám koraestig semmiféle rendbontásra nem került sor. A Nagy-Britannia szinte valamennyi szegletéből érkezett vadásztársaságok népes csoportjaival együtt meneteltek földbirtokosok és parasztgazdák, bolttulajdonosok és lelkészek, az ellenzéki Konzervatív Párt tagjai Iain Duncan Smith vezetésével, sőt munkáspárti politikusok is, köztük Kate Hoey volt sportminiszter, és mindenki, aki valami miatt úgy gondolja, hogy veszélyben van a vidéki élet.

A részvételi arány miden várakozást felülmúlott - a Vidék Szövetsége által utoljára, 1998-ban meghirdetett hasonló tüntetésen 285 ezer ember vett részt -, s a szervezők azt hangsúlyozták, hogy a tiltakozók száma jóval meghaladta a jelenlévő 400 ezres tömeget. Több tízezren jelezték ugyanis, hogy az őszi betakarítási munkák miatt csak "lélekben" menetelnek együtt társaikkal.

A felvonulók egytől-egyig úgy érzik: a munkáspárti kormány magára hagyja a vidéket, csak a városi szavazókkal törődik, nincs megfelelő stratégiája az elmúlt évek során tömegesen munkanélkülivé vált vidéki emberek számára. Elégedetlenek a szolgáltatások elsorvasztása miatt, amiatt, hogy falvak többségében fokozatosan megszűnik a rendszeres tömegközlekedés, sorra zárnak be a helyi boltok, posták, iskolák és orvosi rendelők. A parasztgazdák tömegesen hagynak fel az egyre kevésbé jövedelmező földműveléssel, állattenyésztéssel - egy minapi felmérés szerint egyötödük az éves átlagjövedelem egynegyedéből kénytelen megélni.

A falkavadászat betiltása ellen tiltakozók szerint az ősi sport tervezett betiltásával a kormány több százezer ember megélhetését és a vidéki élet hagyományait veszélyezteteti. A vidék agóniáját jól jelzi Károly walesi herceg Tony Blair kormányfőhöz írt minapi levele. Ebben állítólag a brit trónörökös tudatta a miniszterelnökkel, hogy osztozik a kirekesztettségükre panaszkodó gazdák, a vidéki emberek aggodalmában, és "a vidék megsemmisítésével vádolta meg" a munkáspárti kormányt. Károly herceg, aki maga is földbirtokos és a falkavadászat híve, nem vett részt a felvonuláson, ám szabadnapot engedélyezett highgrove-i birtoka alkalmazottjainak, hogy felvonulhassanak Londonban.