Vihart kavart John Major félrelépése

Vágólapra másolva!
Nagy-Britanniában politikai bombaként robbant a hét végén a leleplezés, miszerint a gyakran "Casanova ellentéteként" emlegetett John Major volt konzervatív miniszterelnöknek négy éven át viszonya volt Edwina Currie-vel, Margaret Thatcher kormányának egykori tagjával.
Vágólapra másolva!

A hitvesi hűség mintaképének tartott John Major házasságtörését maga Edwina Currie tárta fel a The Times napilapnak adott interjújában. A konzervatív újság hétfőtől kezdi folytatásokban közölni Margaret Thatcher volt egészségügyi államminiszterének naplóját, amely feltárja majd az intim viszony részleteit is.

Currie bevallotta, hogy az affér 1984-ben kezdődött, amikor mindketten a konzervatív párt parlamenti képviselői voltak, sőt Major a frakcióvezetést erősítette. A szerelmi viszonynak ő maga vetett véget, amikor John Major bekerült a vaslady kormányába. Barátságuk azonban folytatódott, és Currie szerelme Major iránt - amely saját elmondása szerint meghatározó jellegű volt életében - még akkor is töretlen volt, amikor 1989-ben John Major Thatcher asszony utóda lett. Miniszterelnökként Major azonban nem "jutalmazta meg" a kitartó barátot, a Thatcher-kormányból menesztett Currie-nek nem kínált fel lehetőséget kabinetjében.

A volt konzervatív kormányfő az újsághoz eljuttatott közleményében elismerte az általa "élete legszégyenteljesebb eseményének" minősített viszonyt, és közölte, felesége, Norma tudott róla, és megbocsátott neki. Bevallotta, régóta félt attól, hogy az ügy nyilvánosságra kerül. A leleplezés hatalmas politikai szenzációt keltett Londonban, sokan azonban értetlenül kérdezik, miért tárta fel a több mint másfél évtizedes titkot Edwina Currie.

A Major-kormány tekintélyét annak idején alaposan megtépázták minisztereinek magánéleti botrányai. A Konzervatív Párt 1992-es konferenciáján a kormányfő "vissza az alapokhoz" jelszóval háborút hirdetett pártjában az erkölcsi tisztaság megőrzéséért, az olyan alapértékek, mint a család tekintélyének helyreállításáért. A Major és Edwina Currie korábbi viszonyáról azonban senki nem tudott, még a kormánya tagjainak életét jól ismerő Margaret Thatcher sem sejtett semmit.

A politikai pályafutása befejezése óta regényírásból, rádiós beszélgető műsorok vezetéséből élő Currie magyarázata szerint sok idő telt el a történtek óta, senkinek nem okoz kárt az igazság feltárásával, és a politikai történéseket is hűen tükröző naplója "hiteltelen" lett volna, ha kihagyja belőle az affért. Cáfolta, hogy a szerelmi viszony feltárásával egyfajta revánsot kívánna venni, amiért Major mellőzte őt kormányában, és mert a volt miniszterelnök két éve megjelent emlékirataiból "kifelejtődött" a házasságtörés ténye.