Kostunica érvényesnek tekinti az elnökválasztást

Vágólapra másolva!
Azoknak volt igazuk, akik szerint a szerbiai elnökválasztás kudarca elmélyíti a belpolitikai válságot: a köztársasági választási bizottság kedden nyilvánosságra hozta a szavazás hivatalos végeredményét, de a jugoszláv államfő pártja bejelentette, hogy nem ismeri el a testület végkövetkeztetését.
Vágólapra másolva!

A bizottság által közzétett hivatalos végeredmény többé-kevésbé megegyezik a vasárnapi választás után két órával nyilvánosságra hozottal. Eszerint a választás második, október 13-i fordulója nem volt érvényes, mivel a szavazásra jogosult polgároknak kevesebb mint a fele, 45,46 százaléka ment el szavazni.

Módosul a választási törvény Szerbiában/nagyvilag/20021014modosul.htmlIsmételhetnek a szerbiai választók/nagyvilag/20021013ismetelhetnek.html

Vojislav Kostunica államfő a voksok 66,86 százalékát, Miroljub Labus miniszterelnök-helyettes pedig 30,92 százalékát kapta. Zoran Sami, az államfő vezette Szerbiai Demokrata Párt (DSS) alelnöke bejelentette, hogy pártja nem ismeri el a hivatalos választási eredményt, mert "megcáfolhatatlan bizonyítékai" vannak arra nézve, hogy a választás sikeres volt. A párt minden törvényes eszközt kihasználva bebizonyítja igazát, először is panaszt emel a választási bizottságnál. Sami szerint a testületnek pontosan meg kell határoznia a szerbiai választópolgárok számát, s csak azután hirdetheti ki a végeredményt. A politikus megismételte pártja korábbi állításait, miszerint a választói névjegyzékben közel 600 ezer "holt lélek" volt.

Az országban 12 olyan közigazgatási egység van - város és hozzá tartozó település -, ahol a választók száma meghaladja a település lakóinak lélekszámát. Az áprilisi népszámlálás szerint Szerbiának közel 7,5 millió lakosa van, míg a választói listán 6,55 millió név szerepel. Ebből adódik, hogy az ország lakosságának mindössze 13 százaléka kiskorú - hangoztatta a DSS alelnöke. Sami szerint a névjegyzék felülvizsgálatából kiderülne, hogy a választópolgárok száma valójában közel 5,92 millió főt tesz ki, ami egyben azt jelentené, hogy az elnökválasztás második fordulójában a szavazati arány meghaladta az ötven százalékot.

A szerb kormányfő vezette Demokrata Párt (DS) nevetségesnek nevezte a DSS állításait. Emlékeztetett arra, hogy a választói névjegyzékeket a helyi önkormányzatok állítják össze. Mivel a DSS majd minden önkormányzatban hatalmon van, lett volna lehetősége ellenőrizni a listákat. A DS szerint vannak hibák a névjegyzékben, de ezért nem a kormány felelős.

Marko Blagojevic, a választást felügyelő Központ a Szabad Választásokért és Demokráciáért (CESID) nevű szervezet egyik vezetője a Betának nyilatkozva közölte, hogy a DSS-nek jogában áll kifogást emelni a választópolgárok számával kapcsolatosan, de emlékeztetett arra, hogy Kostunica pártja már a választás előtt is tisztában volt a hiányosságokkal, amint tisztában volt vele a CESID is. Ennek ellenére a DSS elindította jelöltjét, vagyis beleegyezett abba, hogy részt vesz a választáson - mondta Blagojevic.