Hollandia megvétózhatja az EU bővítését

Vágólapra másolva!
Nemcsak az ír népszavazás, hanem a holland kormánykoalíció egyik tagja is megnehezítheti Magyarország EU-csatlakozását. A gazdasági miniszter azt mondta: nem tartja kizártnak, hogy megakadályozzák a bővítést, ha az árthat Hollandiának. Eközben lemondott posztjáról a miniszterelnök-helyettes és párton belüli fő ellenlábasa, Heinsbroek gazdasági miniszter. Emiatt megingott a három hónapja hivatalban lévő jobbközép holland kormánykoalíció, szerdán válságtanácskozást tartanak.
Vágólapra másolva!

Eduard Bomhoff miniszterelnök-helyettes és egészségügyi miniszter szerdai lemondása kormányválság veszélyét vetíti előre, megerősítve a koalíciós kabinet megingásáról szóló híreszteléseket - írja az ANP holland hírügynökség. A miniszterelnök-helyettes - aki a populista Pim Fortuyn Listája (Lijst Pim Fortuyn) képviselőjeként került a kormányba -, az ugyancsak a PF-et képviselő Herman Heinsbroek gazdasági miniszterrel való heves ellentéte miatt mondott le posztjáról. A holland kabinet még a nap folyamán válságtanácskozásra ül össze. A Jan Peter Balkenende kereszténydemokrata miniszterelnök vezette hárompárti jobbközép kormányt július 22-én iktatták be hivatalába.

A bevándorlás megszigorítását szorgalmazó, csak idén februárban alakult PF szerdán Mat Herbent választotta meg pártvezetőnek, éppen azért, hogy a párton belüli hatalmi viszályok rendezésével megszilárdítsa a hárompárti koalíciót, amelyben még két politikai irányzat, a Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) és a Kereszténydemokrata Tömörülés vesz részt. A PF párt alapítója, Pim Fortuyn meggyilkolása után májusban Herben lett a mozgalom vezetője, de augusztusban Harry Wijnschenk került a helyére, aki most elvesztette a párttagság bizalmát. Megfigyelők szerint kétséges, hogy Herben most felül tud kerekedni a párton belüli viszályokon.

Hollandia megvétózhatja az EU bővítését

Heinsbroek az Algemen Dagblad napilap keddi számában úgy nyilatkozott: nem tartja kizártnak, hogy országa megvétózza az EU bővítését, ha annak "negatív következményei" lennének Hollandiára nézve. A holland koalíció más képviselői is fenntartásokat fogalmaztak meg a bővítés kapcsán. A legerősebb kormánypárt, a Kereszténydemokrata Tömörülés (CDA) miniszterei koalíciós partnereiknél rugalmasabb álláspontot foglalnak el a bővítés ügyében, s úgy vélik, esélyt kell adni az újonnan csatlakozó országoknak.

Az Országgyűlés integrációs bizottságának elnöke, Szent-Iványi István szerint komoly akadályt jelenthet az EU-csatlakozási tárgyalások szempontjából, hogy Hollandia a jelek szerint nem kívánja elfogadni az Európai Bizottságnak a bővítés finanszírozásáról előterjesztett javaslatait.