A pénz miatti vitán csúszhat el a csatlakozás

Vágólapra másolva!
Csütörtökön megkezdődött Brüsszelben az EU-tagállamok vezetőinek csúcstalálkozója, ahol várhatóan döntés születik az Európai Unió bővítésének finanszírozásáról. A tagországok eddig nem tudtak megegyezni ebben a kérdésben, és a mostani csúcson is komoly viták várhatóak. Ha a találkozón nem sikerül rendezni a nézeteltéréseket, az késleltetné a jelöltek - köztük Magyarország - csatlakozását.
Vágólapra másolva!
Francia-angol vita a bővítés finanszírozásáról/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20021023franciaangol.html

Október 24-én és 25-én Brüsszelben találkoznak az Európai Unió tagállamainak vezetői - államfői, illetve miniszterelnökei -, hogy döntsenek a bővítés finanszírozásáról. A tagországok az eddigi fórumokon nem tudtak megegyezni a csatlakozás pénzügyi kérdéseiben, ezért minden bizonnyal komoly viták várhatóak a csúcson. A hét elején Luxemburgban az EU-országok külügyminiszterei is tárgyaltak már a bővítés finanszírozásáról, azonban nekik sem sikerült elsimítani a nézeteltéréseket. A felek mindössze addig jutottak, hogy mindannyian jelezték, korábbi álláspontjuk nem változott.

A problémákat elsősorban az EU közös kasszájából való ki- és befizetésekkel kapcsolatos kérdések okozzák. Egyes tagállamok (többek között Németország, Ausztria, Hollandia, Svédország, Finnország) ugyanis attól tartanak, a bővítés miatt még többet kell majd befizetniük az unió közös kasszájába, mint eddig. Az úgynevezett nettó haszonélvezők (Írország, Olaszország, Portugália, Spanyolország, Görögország és Franciaország egyes régiói) viszont attól félnek, hogy az új tagállamok belépése miatt kevesebb pénzt kapnak majd az uniótól.

A tagjelölt országok/nagyvilag/20021009atagjelolt.html

Viták vannak az EU agrárpolitikájának reformjáról is. A komoly összegeket felemésztő mezőgazdasági politikát ugyanis több ország - elsősorban Németország, Hollandia és Svédország - meg kívánja reformálni, más tagállamok (például Franciaország és Spanyolország) azonban nem értenek egyet ezekkel a tervekkel.

Ha a tagállamok vezetőinek nem sikerül megegyezniük a vitás kérdésekről a csúcson, akkor az késleltetheti a bővítés lezárását. A csatlakozásra váró államok - köztük Magyarország - ezért már korábban arra kérték az EU-országokat, hogy a csúcson fogalmazzák meg a bővítésre vonatkozó végső ajánlatukat. Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára az [origo]-nak korábban elmondta, nyilvánvalóan vannak nézetkülönbségek néhány tagállam között, de biztos benne, hogy a kétnapos találkozón megegyezésre fognak jutni. Az [origo] kérdésére, miszerint mi történik, ha a tagországok nem tudnak közös álláspontot kialakítani, az államtitkár azt felelte, ez a verzió fel sem merülhet.

Az október 24-25-i brüsszeli EU-csúcs eredményeiről a csatlakozásra váró tíz állam képviselőit október 28-án tájékoztatják majd Koppenhágában, az EU soros elnöki tisztét betöltő Dánia fővárosában. Ekkor kapnak hivatalos információkat arról, hogy sikerült-e közös álláspontot kialakítani a vitás kérdésekben, azaz hogy zökkenőmentesen folytatódhat-e az Unió bővítése.