Az USA pénteken döntést vár Irakról

Vágólapra másolva!
Bush elnök bejelentette: már pénteken elfogadhatja az ENSZ Biztonsági Tanácsa az Irakról szóló határozatot. A javaslat tételesen felsorolja Irak kötelezettségeit, ugyanakkor nagyobb szerepet szán a rendezésben az ENSZ-nek, mint a korábbi, önálló amerikai akciót is kilátásba helyező változat.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok szerdán ismertette meg az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjaival azt a határozati javaslatot, mely tételesen felsorolja, Iraknak milyen kötelezettségeknek kell megfelelnie. Szabályozza az ENSZ fegyverzet-ellenőrök jogait, és egy lista összeírására is kötelez, melyben Iraknak fel kell tüntetnie fegyverkezési programjait. Iraknak hét napja lenne a válaszadásra. Ha Irak nem fogadná el a feltételeket, akkor az Biztonsági Tanácsnak lehetősége lenne háborút indítani. Az amerikai diplomaták szeretnék, ha a Biztonsági Tanács már pénteken elfogadná a határozatot. Irak egy korábbi ENSZ BT felszólításra elfogadta, hogy a fegyverzet-ellenőrök visszatérjenek az országba, most a feltételek és a retorziók kidolgozása van napirenden. Bush csütörtökön este kijelentette, hogy optimista, szerinte a mostani tervezetet el fogja fogadni az ENSZ.

A Biztonsági Tanácsban öt országnak van vétójoga. Az USA, és legfontosabb szövetségese Nagy-Britannia egyértelműen támogatják a tervezetet. Jack Straw brit külügyminiszter szerint Irak el fogja fogadni a feltételeket, így a haborús fenyegetést az ENSZ-nek nem kell beváltania. Korábban a másik három vétójoggal rendelkező tag, Franciaország, Kína és Oroszország azonban nem értettek egyet az amerikaiak keménységével. A korábbi viták során Bush amerikai elnök azzal fenyegetőzött, hogy az USA egymaga is háborút indít Irak ellen, megkerülve az ENSZ Biztonsági Tanácsát. A háborút a francia, a kínai és az orosz kormány is ellenezte.

Úgy tűnik azonban, hogy sikerül a nagyhatalmaknak kompromisszumot kötniük, és van rá esély, hogy pénteken elfogadják az Iraknak szánt határozatot. Az egyeztetések kedvéért Colin Powell amerikai külügyminiszter elhalasztotta külföldi utazásait. A BT csütörtöki ülését pedig megszakították, hogy az amerikai-brit delegáció átdolgozhassa a szerdai javaslatot. Az egész napos diplomáciai erőfeszítésék úgy tűnik eredményesek voltak, magyar idő szerint este nyolc körülre már mind az öt nagyhatalom reálisnak tartotta, hogy pénteken közösen fogadják el a tervezetet.

Bush elnök magyar idő szerint csütörtök délután telefonon beszélt Putyin orosz elnökkel és Chirac francia köztársasági elnökkel. A Putyinnal folytatott beszélgetés végeredményéről nincs hír, de amerikai források annyit azért közöltek, hogy a két elnök egyetértett abban, hogy a határozatot minél hamarabb el kell fogadni. A kompromisszum lényegi eleme, hogy az USA új javaslata szerint a Biztonsági Tanács dönthet egy esetleges háborúról, és nem indít egyedül támadást Washington.

A francia külügyminiszter csütörtökön délután azt mondta, hogy "csaknem elégedett" a tervezettel. Később azonban Chirac és Bush telefonbeszélgetése után a francia államfő szóvivője ennél határozottabban fogalmazott: "elsimították az utolsó nézeteltéréseket is a határozottal kapcsolatban". A kínai politikusok csütörtök estig nem foglaltak állást egyértelműen, de a megegyezés lehetőségére utalt, hogy az ország külügyi szóvivője szerint az új tervezet "enyhíti az egyes tagállamok aggodalmait". Estére a kínai ENSZ nagykövet már úgy fogalmazott, hogy "az álláspontok egyre inkább közelednek egymáshoz".

A határozat szövege annak elfogadásáig titkos marad, annyit azonban lehet tudni róla, hogy kemény feltételeket szab, de várhatóan meghagyja az ENSZ-nek a jogot háború indítására.